کلاغ ها


+ گزارشی از گرمترين نقطه ی کره زمين !

به گزارش ايسنا، دكتر حميد عباس نژاد، دكتر عباس مراديان، دكتر حميد احمدي پور استادان رشته زمين شناسي به همراه دكتر علي غضنفري استاد رشته زيست شناسي از منطقه گندم بريان و شهر افسانه‌يي كلوتها، رود شور و كمپ كويري شهداد بازديد كردند.

در اين بازديد دكتر حميد احمدي پور منطقه گندم بريان شهداد را به كره ماه تشبيه كرد و افزود: گدازه هاي سياه رنگ واقع در اين منطقه نور خورشيد را بيش از حد معمول جذب مي كند و باعث افزايش بيش از حد دما مي‌شود.

دكتر حميد عباس نژاد نيز برخي لايه هاي شكل گرفته در كوير را شگفت انگيز و از نظر زمين شناسي غير قابل باور دانست. وي ياد آور شد : منطقه گندم بريان با طول 48 و عرض 10 كيلو متر و مساحت تقريبي 480 كيلو متر در فاصله 35 كيلومتري شمال كلوت‌ها و در دل كوير واقع شده است كه تمام سطح آن به صورت همواره از گدازه هاي زيبا و سياه رنگ آتشفشاني پر شده است و در كنار آن، رود شور با غلظت بسيار بالا به صورت مارپيچ در جريان مي باشد كه يكی از چشم انداز هاي كوير تلقي مي شود .

منبع : سايت پرشين ژئو 

گفتني است پرفسور پرويز كردواني بيابان شناس معروف، اين منطقه را به دليل وجود گدازه هاي آتشفشاني، گرم‌ترين نقطه كره زمين به شمارآورده است كه دماي آن در تابستان به 100 درجه سانتي گراد بالاي صفر نزديك مي شود.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک