کلاغ ها


+ ماناسلو : روایتی تلخ از مرگ عیسی میرشکاری

از وبلاگ محسن سعیدزاده :

" ...  آخرین گفتگوی تلفنی من امروز با تیم زنجان که هم اکنون در ساماگون به سر می برند حاوی خبرهای بسیار تلخ از واقعیت هایی ست که در این حادثه اتفاق افتاده است . یکی از کوه نوردان حاضر در منطقه که این اطلاعات را به شرط افشا نشدن نامش در اختیار من قرار داد اذعان کرد شب حمله ( که شب قبل از مرگ عیسی نیز بود ) عیسی میر شکاری با حسن نجاریان و پروانه کاظمی هم چادر بوده است و در حالی که یکی از شرپاهای مورد قرارداد شرکت سرزمین خورشید در اختیار تیم زنجان برای صعود قرار می گیرد شرپای دیگر به همراه حسن نجاریان و خانم پروانه کاظمی که از همان کمپ ۴ از کپسول اکسیژن استفاده می کرد به سمت قله حرکت می کند و عیسی در شرایطی فوق العاده بد در چادر تنها می ماند تا به سرنوشت بدش سپرده شود . یکی از کوه نوردان اراکی که تصمیم به بازگشت از کمپ ۴ گرفته است و در روز حمله تیم ، به سمت کمپ ۳ حرکت نمود ادعا می کند که هیچ کس وضعیت عیسی را به وی اطلاع نمی دهد تا شرپایش او را نیز به کمپ ۳ ببرد . یکی از اعضای تیم زنجان می گوید خانم کاظمی در حالی که از تنها شرپای باقی مانده در کمپ ۴ که بی شک حق عیسی بود تا او را به پایین ببرد و شاید او را از مرگ برهاند برای صعود خود سود می برد در حالتی تمسخر آمیز می گفته است که : " این (عیسی) دیگر کیست که اینجا امده؟ دیشب نگذاشت بخوابیم و تا ... " .  اعضای تیم زنجان زمانی از وضعیت خیلی بد عیسی باخبر می شوند که یک شب را بعد از صعودشان در کمپ ۴ گذرانده اند و حتی شب قبلش نیز کسی از وضعیت بد عیسی سخنی نگفته است و هم چادری هایش دیگران را از وخامت حال وی باخبر نکرده اند.  نمی دانم این خانم چطور خواهد توانست صعود خود را جشن بگیرد و به آن افتخار کند. به قول عزیزی در همین کوه نوردی دوست داشتنی شما گاه اتفاقاتی می افتد که در هیچ حادثه تلخ تاریخی اتفاق نیفتاده و انسان هاج واج می ماند که کجای این داستان به ما می خورد به ما که ادعای جاری بودن روح انسانی در کوه نوردی هستیم ... "

متن کامل این روایت را در وبلاگ محسن سعیدزاده بخوانید:

 http://dadadagh.blogfa.com

.

*******************

نزدیک به ده روز از اعلام و انتشار خبر مرگ عیسی میرشکاری کوه نورد  کرمانی در کمپ ۴ کوه ماناسلو می گذرد و هنوز از سوی حسن نجاریان کوچک ترین خبر رسمی در باره  چگونگی و دیگر جزئیات مربوط به این حادثه تلخ و دردناک به کشور مخابره نشده است . چرا ؟

نزدیک به ده روز از اعلام و انتشار خبرهای مربوط به صعود اعضای تیم زنجان و کوه نوردان آزاد ایرانی به سرپرستی حسن نجاریان به قله ی ماناسلو می گذرد و اکنون اعضای تیم در ساماگون به سر می برند ولی هنوز عکس و یا تصویری که بیانگر صحت ادعای صعود اعضای این تیم باشد به کشور ارسال نشده است .  چرا ؟ این پرسشی است که می تواند قابل توجه هیئت کوه نوردی استان زنجان و مدیران باشگاه اسپیلت که پیروزی خانم عضو خود را در سایت رسمی باشگاه جشن گرفته اند نیز باشد .

ده روز زمان کمی نیست . در مقایسه ای ساده با عملکرد دیگر تیم های خارجی و حتی کوه نوردان کشور خودمان در صعودهای هیمالیایی و سرعت عمل قابل انتظار در انعکاس تصاویر برنامه و اثبات موفقیت ، به نظر می رسد حسن نجاریان با توجه به حادثه ی بوجود آمده و مرگ یکی از اعضای تیمش ، برای کنترل اوضاع و افکار عمومی ، مدیریتی مبتنی بر پنهان کاری را در پیش گرفته است که به یقین نمی تواند رفتاری سالم در مجموعه ی کوه نوردی کشورمان تلقی شود .

. 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک