کلاغ ها


+ ماناسلوی ایرانی : باشگاه اسپیلت و اثبات صعود

باشگاه اسپیلت پس از گذشت نزدیک به ١٠ روز از اعلام و انتشار خبر صعود عضو تشکیلاتی خود " پروانه کاظمی " به قله ی ماناسلو ، سرانجام اقدام به انتشار عکس هایی با توضیح " پروانه کاظمی روی قله ماناسلو " نمود .

 http://www.espilat.com/news

 

 

***********

پی نوشت :

١_ در متن اولیه ی این پست ، درخواست انتشار عکس هایی روشن تر و گویاتر از مدیران باشگاه اسپیلت نوشته شده بود که مبتنی بر نمایش ( لود شدن ) فقط یک عکس تیره و در کادری بسته هنگام مراجعه به سایت رسمی باشگاه بود که در مراجعات بعدی این مشکل برطرف شد . لازم است از مدیران باشگاه اسپیلت برای اطلاع رسانی _ هرچند دیر هنگام _ صعود عضو باشگاه شان تشکر کنیم .

٢_ بررسی و پی گیری دلایل مرگ عیسی میر شکاری کوه نورد خوب کرمانی در کمپ ۴ ماناسلو  در حال حاضر افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان را تحت شعاع قرار داده است و به نظر می رسد باید تا زمان بازگشت حسن نجاریان و دیگر کوه نوردانی که در کمپ ۴ از نزدیک شاهد مرگ عیسی بوده اند صبر نمود . حسن نجاریان وظیفه دارد به شکلی کاملا مسئولانه و دقیق به کلیه ابهامات و پرسش های شکل گرفته نزد افکار عمومی پاسخ دهد : علت مرگ عیسی میر شکاری از همان لحظات اولیه و زمانی که هنوز جسد او در کمپ ۴ بود " ادم مغزی " عنوان شد . این تشخیص توسط چه کسی صورت گرفته است ؟ حسن نجاریان ؟ یا با اعلام  علائم به دکتر تیم در ارتفاعات پایین و تشخیص او به ادم مغزی ؟ تشخیص به ادم مغزی قبل یا بعد از مرگ عیسی بوده ؟ چرا با بروز علائم ادم مغزی اقدامی برای کاهش فوری ارتفاع صورت نگرفته است ؟ آیا دکتر تیم دستور و یا درخواستی برای کاهش فوری ارتفاع عیسی داشته است یا خیر ؟ ...

" ادم مغزی نتیجه تورم بافت مغز بعلت نشست مایع می‌باشد. علائم می‌تواند شامل سردرد، کاهش هماهنگی اندام ها (آتاکسی) ضعف و سطح آگاهی کاهش یابنده شامل عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، کاهش حافظه، توهم، رفتار روان پریشانه و کوما می‌باشد. این حالت عموماً پس از یک هفته یا بیشتر توقف در ارتفاع زیاد ایجاد می‌شود. در مورد شدید، در صورت عدم درمان سریع نتیجه مرگ خواهد بود. کاهش ارتفاع فوری لازم است و می‌تواند جان فرد را نجات دهد ... حمید مساعدیان عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوه نوردی "

 

پرسش ها بی شمار است و تلخ ترین و دردناک ترین آن : "  اگر در همان روز حمله ، جمع کوه نوردان ایرانی مستقر در کمپ ۴ به جای تنها گذاشتن عیسی اقدام برای کاهش ارتفاع او را آغاز می کردند آیا اکنون عیسی _ هموطن و دوست و هم نوردشان _ در کنارشان نبود ؟ افتخار یک هشت هزار متری مهم تر است یا جان یک انسان ؟ مسئله این است !

قضاوتی در کار نیست . هر گونه بررسی و تحلیل چنین حوادث و اتفاقاتی برای رسیدن به نتیجه ای مشخص صورت می گیرد تا در آینده ی کوه نوردی کشورمان چنین رویدادهای تراژیکی را کمتر شاهد باشیم . تا زمان رسیدن حسن نجاریان و دیگر شاهدان کمپ ۴ منتظر می مانیم .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک