کلاغ ها


+ همایش بـزرگ زن و کــوه !

انجمن کوه نوردان ایران با هدف بررسی نقش زنان در کوه نوردی ٬ همایش بزرگی را روز پنج شنبه ۱۸/آبان/۸۵ در محل آکادمی ملی المپیک برگزار نمود .

آغاز همایش با قرائت متن پیام جونکو تابئی ( اولین زن صعود کننده به اورست ) توسط خانم اصفهانی بود و سپس مسایل و موانع کوه نوردی زنان توسط یکی ازبانوان گروه کوه نوردی دماوند بروجرد مورد بررسی قرار گرفت .

سخنرانی خانم کاترین از جامعه ارامنه که با بیانی شیوا و استوار به بررسی نقش و جایگاه تاریخی زنان ارمنی در کوه نوردی ایران  پرداخت ٬ از بهترین بخش های همایش محسوب می شد . 

در قسمت های بعدی و دراغلب مقالاتی که خوانده  شد ٬ موضوعاتی مانند : علت بدبینی خانواده ها به ورزش کوه نوردی به دلیل تصور خطرناک بودن آن و همچنین وظیفه رسانه های جمعی در این رابطه ٬ نگاه جامعه کنونی کشورمان به زن کوه نورد به عنوان موجودی لجام گسیخته و عاصی ٬ رفتار تبعیض آمیز پاره ای از هیئت ها در پاره ای از استان ها (!) نسبت به زنان  و ... مورد توجه قرار گرفته بود .

 

 

 

 

 

زهره عبداله خانی در اجرایی تصویری ٬ به بیان تاریخچه ای از صعود زنان جهان پرداخت . اشاره ی او  به اولین صعود ثبت شده ی بانوان در ۱۷۹۹ و نمایش عکس هایی از اولین انجمن زنان کوه نورد در دنیا و همچنین معرفی چهره های برجسته و جهانی این ورزش ٬ تشویق شرکت کنندگان در همایش را به دنبال داشت .

انتخاب مینو ضابطیان به عنوان مجری همایش را می توان یکی از اشتباهات بزرگ هیئت مدیره انجمن کوه نوردان برشمرد . او در اغلب اوقات با اظهاراتی بی ربط و به دور از موضوع اصلی همایش به ارائه فمینیسمی سطحی و مبتذل می پرداخت . بهتر بود برای چنین همایش بزرگی ٬ از شخصی آگاه و با تجربه  و همچنین دارای شان و وجهه اجتماعی شناخته شده در کوه نوردی بانوان استفاده می شد .

 

نمایش فیلمی از تاریخچه ی کوه نوردی زنان ایران ٬ جنجال و اعتراض باشگاه دماوندی ها را برانگیخت . آنان ٬ که طی دو دهه اخیر نتوانسته اند هیچ دستاورد شاخص و ارزشمندی را ـ  دو برنامه ی مثال زدنی لیلا اسفندیاری درسال ۸۵ استثناست ـ برای کوه نوردی ایران به ارمغان آورند ( البته شاید از دیدگاه آنان کشته شدن امیر رضا امیر امینی در یک برنامه ساده و یک روزه ی زمستانی و اشتباهات مسلم سرپرست برنامه حامد کرامت در سال ۷۴  و یا کشته شدن ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی در جریان پیمایش غار پراو و اشتباهات آشکار سرپرست برنامه کاظم فریدیان در سال ۸۱ و یا اعلام خبر دروغ صعود قله و سپس تکذیب آن در برنامه برودپیک توسط فریدیان در سال ۸۴ و ... دستاوردهایی افتخار آمیز تلقی می شود !!‌) حالا به انجمن کوه نوردان اعتراض می کنند که چرا نام باشگاه ما کمتر برده شده و ...

لیلا اسفندیاری ( چپ ) و منیر رفیعی ( راست ) با اجرای اولین سرپرستی و پیمایش موفقیت آمیز غار پراو و همچنین اجرای اولین صعود مستقل بانوان بر روی دیواره ی علم کوه ٬ نام خود را در تاریخ کوه نوردی بانوان ایران ثبت کردند .

 

 

 

 

 

مریم زندی ( راست ) از چهره های مطرح در هنر عکاسی  و افسانه چراتی (چپ) در میزگرد بررسی مسایل اجتماعی زنان کوه نورد ٬ به بیان دیدگاه ها ونظرات خود پرداختند . سخنان چراتی که به  آسیب های ورزش کوه نوردی بر زنان و تفاوت های آناتومیک زنان و مردان در این ورزش اختصاص داشت ٬ از موضوعات قابل توجه برای شرکت کنندگان در همایش بود . مــــــریم زندی و افسانه چراتی در حرکتی جالب میزگرد را رها کرده و از سالن همایش بیرون رفتند .

 

این لبخندها را نمی توان خیلی جدی گرفت !! به کوه نوردان دولتی ٬ فرخنده صادق ( چپ ) و لیلا بهرامی ( وسط ) ٬  در این همایش کوچکترین توجه و اعتنایی نشد .

 

 

 

 

 

 

 

پریسا فقیه نوبری ٬ از مـــــــــربیان و قهرمانان ارزشمند سنگ نوردی ایـــــران نیز در همایش حضور داشت .

 

 

 

 

 

 

کمی پیش از پایان همایش ــ در ساعت ۲۱ ــ صحبت های این دختر خانم با شور و استقبال شرکت کنندگان مواجه شد . دختر خانمی که با ۱۰ سال سن ٬ از ۱۱ سال سابقه کوه نوردی خود سخن گفت !!

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک