کلاغ ها


+ اورست ایرانی ، کوه نیوز ، مهدی عمیدی و ...

خبر صعود کوه نورد خراسانی مهدی عمیدی به قله ی اورست ، تا این لحظه هنوز از سوی هیچ یک از سایت های معتبری که به انعکاس اخبار روز صعودهای اورست و دیگر فعالیت های هیمالیانوردی کوه نوردان جهان می پردازند تائید نشده است .

 

١_  بی دقتی سایت کوه نیوز ... امروز در بخش " آخرین مطالب منتشر شده " ی سایت کوه نیوز لینکی وجود داشت با عنوان " تایید خبر صعود مهدی عمیدی به قله اورست  " که به نظر می رسید از تائید صعود کوه نورد خراسانی توسط منابعی موثق و معتبر حکایت دارد اما در مراجعه و در کمال حیرت و شگفتی،لینک کوه نیوز شما را به صفحه اصلی سایت"شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سرزمین خورشید " که خبر فعالیت مدیر عامل خود ( مهدی عمیدی ) را منتشر کرده است رهنمون می سازد !!  یعنی واقعا دوستان عزیز ما در کوه نیوز معنی و مفهوم " تائید خبر توسط یک منبع معتبر و موثق " را نمی دانند ؟! آیا این گونه ارجاع دادن به صفحه ی اصلی سایت یک شرکت خدمات مسافرتی به عنوان یک منبع معتبر و موثق ، گونه ای به بازی گرفتن اعتبار و اصالت فعالیت های هیمالیانوردی کوه نوردان ایرانی از سوی سایت کوه نیوز نیست ؟! 

.

٢_ ضرورت اثبات صعود ... لازم است مسئولین هیئت کوه نوردی خراسان رضوی _ که برای نخستین بار و به صورتی گسترده ،خبر صعود بدون اکسیژن مهدی عمیدی به قله ی اورست را پوشش خبری داده اند _  هر چه سریع تر نسبت به انتشار عکس ها و تصاویری گویا و کامل از این صعود برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان اقدام نمایند .

.

٣_ ابهام در صعود ماناسلو ی مهدی عمیدی در بهار ٨٨ ، هم چنان به قوت خود باقی است . عمیدی در گزارش خود می نویسد :

« من و کارلوس و بمپا (شرپا) در حال تلاش برای قله بودیم که یک ساعت مانده به قله، آنها نیز از صعود منصرف شدند و می گفتند که مسیر طناب ثابت ندارد  و ادامه راه دیگر صلاح نیست . ولی به نظر من آنها خیلی خسته بودند. بنابراین با آنها خداحافظی  کردم ولی آنها اصرار به برگشت من نیز داشتند.سپس تنها به سمت قله حرکت کردم . هوا کمی خراب شد. به کمک کلنگ یک طناب را که از سالهای گذشته در آنجا بود از صخره جدا کردم و به همراه خود بردم .صخره های زیر قله رسیدم. هوا بهتر شده بود و دیگر قله را می دیدم. خیلی خوشحال شدم و با نبشی برفی که پیدا کرده بودم و با کمک پیچ یخ حدود 30 متر ثابت گذاری کردم و خود را به قله رساندم ... سایت سان لند »

اما در هیچ یک از عکس های منتشر شده این برنامه نمی توان شاهد و استنادی برای گفته های او یافت . در دو عکسی که از آخرین نقطه ی اتمام فعالیت او می بینیم ، نشانه های قابل قبولی برای اثبات صعود قله  اصلی ماناسلو و رسیدن به آخرین نقطه ی این کوه وجود ندارد :

مقایسه ای میان این عکس ها و آنچه از تصاویر ماناسلو در اینترنت وجود دارد به روشنی می تواند گویای همه پرسش ها و ابهامات موجود باشد .

.

۴_ حقی طبیعی برای افکار عمومی ... بررسی پاره ای از وقایع ، رویدادها و اخبار فعالیت های برون مرزی ( هیمالیانوردی ) کوه نوردان ایرانی در سالیان اخیر نشان می دهد که درخواست " اثبات صعود  " و ارائه ی " گزارشاتی روشن ، شفاف و مبتنی بر مدارکی مستند " می تواند گونه ای حق طبیعی برای افکار عمومی تلقی گردد .

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک