فدراسیون کوه نوردی ، دکتر بهالو ، عیسی میرشکاری و...
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠  کلمات کلیدی:

.

چهار نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به فدراسیون فراخوانده شدند ... این عنوان خبری بود که امروز ( سه شنبه ٢٧ اردیبهشت ) در سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی کشورمان منتشر شد و  " ... مقرر گردید؛ هفته ی آینده ۴ نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به منظور ارائه‌ی گزارش و توضیحات لازم، در محل فدراسیون حضور یابند . بر این اساس ؛ جلسه‌ی بررسی حادثه در «ماناسلو» با حضور کارشناسان فدراسیون و فراخواندن «حسن نجاریان»، «حسین مقدم»، «مسعود بیات منش» و «دکتر حمیدی» در روز دوشنبه 2 خرداد ماه جاری ساعت ۱7 تشکیل خواهد شد تا با توجه به بازتاب منفی این حادثه در جامعه نسبت به ورزش کوه نوردی و جنبه های هشداری و ایجابی ، موضوع از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد . "

 .

١_ در شرایطی که هنوز اعضای تیم زنجان به ایران بازنگشته اند ، باید به انتشار خبر احضار (؟!‌) تعدادی از آنان به فدراسیون برای بررسی حادثه ی مرگ عیسی میرشکاری در ارتفاعات ماناسلو ، به مثابه ی نکته ای قابل توجه ، حیرت انگیز و چه بسا تاریخی نگریست . چنین سرعت عملی از سوی فدراسیون کوه نوردی ، در کل تاریخ کوه نوردی کشورمان بی نظیر است !!

٢_ این سرعت عمل و دیگر نگرانی ها و دغدغه های فدراسیون ، آیا فقط هنگام بروز بحران و حادثه برای فعالیت های کوه نوردان آزاد و مستقل نمود پیدا می کند یا برنامه های منجر به بحران و حادثه ی خودشان (!!) را هم شامل می شود ؟

٣_ بیش از دو سال و نیم از حادثه ی مرگ دکتر بهالو ( آبان ٨٧ ) در جریان صعود تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی کشورمان به قله ی تیلیچوپیک می گذرد . چرا هنوز " جمع بندی و نظر نهائی " کمیسیون حوادث فدراسیون برای افکار عمومی ارائه نشده است ؟ آیا نوک پیکان دغدغه و نگرانی های فدراسیون در باره ی  جنبه های هشداری و ایجابی حوادث کوه ، فقط کوه نوردان مستقل و آزاد را نشانه می رود و به حوادثی مانند مرگ دکتر تیم خودشان در تیلیچوپیک کوچک ترین ارتباطی ندارد ؟!

۴_  آیا می توانیم نگرانی و دغدغه ی فدراسیون در باره ی بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه  را  واقعی و جدی بدانیم ؟ روز چهارشنبه ششم آذر ماه ٨٧ فدراسیون در پایگاه خبری خود و در ارتباط با حادثه ی تیلیچوپیک به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان وعده داد : " ... مقرر شده است : گزارش عمومی برنامه ی این صعود نیز بزودی برگزار شود ... کوه نوشت " .  چرا این وعده هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت ؟!  آیا حوادث کوه هم در تفکر آقایان به خودی و غیر خودی تقسیم می شود و حوادث مربوط به خودی ها (!!) لاجرم از هرگونه بازتاب منفی در جامعه مبرا است ؟! و دیگر به گزارش رسمی و عمومی و آن اطلاع رسانی شفاف و صادقانه برای جامعه نیازی ندارد ؟! 

۵_ فدراسیون کوه نوردی کشورمان برای جلب اعتماد افکار عمومی باید هرگونه " فراخواندن و احضار افراد و کاهش بازتاب های منفی حوادث کوه از طریق توجه و اطلاع رسانی جنبه های هشداری و ایجابی " را از خود آغاز کند !