کلاغ ها


+ تعيين تغيير ارتفاع البرز طي دوسال ‌آتي‌

مديركل نقشه برداري زميني سازمان نقشه برداري كشور از مشاهده يك برآمدگي احتمالي در بخش مركزي و كوهستاني البرز و يك فرونشست در سواحل خزر خبر داد.

دكتر يحيي جمور، مدير كل نقشه برداري زميني سازمان نقشه برداري كشور در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: طبق توافقات صورت گرفته همه ساله دو گروه فرانسوي از دانشگاه‌هاي «استراسبورگ» و «مون پوليه» تحت نظارت سازمان ملي تحقيقات فرانسه (CNRS) به منظور اندازه‌گيري ثقل مطلق به ايران سفر كرده و با گروه‌هاي پژوهشي سازمان نقشه برداري همكاري مي‌كنند.

وي افزود: در سفر اخير اين دانشمندان اندازه‌گيري ثقل روي تعدادي از نقاط كه به صورت يك پروفيل از تهران تا آستارا رشته كوه البرز را قطع كرده بود، صورت گرفت.

دكتر جمور خاطرنشان كرد: هدف از انجام اين اندازه گيري بررسي تغييرات ارتفاعي (ژئوديناميكي) پوسته زمين و ايجاد و تكميل خط كاليبراسيون براي دستگاه‌هاي ثقل سنجي نسبي داخل كشور بوده و با ثقل مطلق اندازه‌گيري شده امكان تنظيم سريع‌تر دستگاه‌هاي ثقل سنجي نسبي فراهم شده است. وي ادامه داد: بررسي تغييرات ارتفاعي پوسته زمين به طور جدي از سال گذشته آغاز شده كه ظرف يك سال برآورد دقيقي از آنها نمي‌توان داد و بايد با ساير اطلاعات مثل اطلاعات ترازيابي دقيق و اطلاعات ايستگاه‌هاي دائم GPS تلفيق شود و انتظار مي‌رود در دو سال آينده تخمين دقيقي از تغييرات ارتفاعي البرز داشته باشيم.

وي در پايان خاطر نشان كرد: در حال حاضر در نتايج مقدماتي، وجود حركت بالا آمدگي در بخش كوهستاني و مركزي البرز و يك فرو نشست در سواحل درياي خزر مشاهده شده كه مقدار آن بسيار كوچك است و نياز به گذشت زمان و اندازه‌گيري‌هاي بعدي براي تاييد آن دارد.

از : پرشين ژئو

............................................................................

برترین عکاسان کوهستان در سال 2006 از نگاه نشنال جئوگرافیک

عکس اول
عکس از : آندره کرنر (Andrew Querner)

تلالو تردید و هراس در چشمان کوهنوردان همراه "آندره کرنر" عکاس، که سعی در گرم نگه‌داشتن خود در طی صعود به بالای قله صعب العبور لوتوس (Lotus) در شمال‌غربی کانادا را دارند .
این عکس بدون عنوان جایزه اول مسابقه (Banff Mountain) در سال 2006 را از آن خود کرد .
کرنر ( عکاس برتر) می گوید : در این تصویر عدم اطمینان و شک و تردید از صعود به قله کوه در چهره همراهان من کاملاْ منعکس است .
در صعود از یک ناهمواری آلپی عوامل متغیر بسیاری وجود دارد که میتوانند با شرایط آب و هوایی دست به دست هم داده و یک صعود موفقیت آمیز را با شکست مواجه کنند .در یک صعود آلپی تنها یک امر مسلم وجود دارد و آن حس مبهم ترس از شکست خوردن است .
کرنر کانادایی و 16 برنده دیگر که توسط هیئت داوران مسابقه انتخاب شدند ، یک انستیتو در آلبرتای کانادا را به حفاظت از محیط زیست اختصاص دادند . این مسابقه در بنیاد نشنال جئوگرافیک، برگزار گردید .

 

عکس ششم
یخ آسمانی ( یخ سربه فلک کشیده )
عکس از : دارل ویلکس (Darrell Wilks) از کالگاری ، آلبرتای کانادا

ویلکس می‌گوید : رودخانه یخی آتاباسکا (Athabasca) واقع در پارک ملی جاسپر (Jasper) آلبرتای کانادا به بزرگی یخ رودی است که از سرزمین یخ زده کلمبیا عبور میکند .
ابرهای تیره اما نه چندان سرد ، یک‌روزی از وقتم را گرفت تا بتوانم عکس بگیرم . همسفرهایم صبورانه در واگن انتظار مرا می‌کشیدند اما من با سماجت تمام انتظار روشنایی را می کشیدم. 
انگار خورشید با من قائم موشک بازی می‌کرد و برای دادن ذره ای نور بالای کوه سربه‌سرم می‌گذاشت .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٦ آذر ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک