کلاغ ها


+ روستای شگفت انگيز ميمند !

 

 

 

جايزه ملينا مركوري، جايزه‌‌اي است كه از سوي دولت يونان با همكاري يونسكو و ايكونوس (شوراي حفاظت از بناها و محوطه‌هاي تاريخي) اهدا مي‌شود. در 16 شهريور 1384 اين جايزه به روستاي ميمند رسيد. روستاي ميمند هفتمين منظر فرهنگي، طبيعي و تاريخي جهان است كه جايزه مزبور را دريافت كرده است.

روستاي چندين هزار ساله ميمند كه در دل صخره هاي سخت و در نزديكي شهر بابك در استان كرمان جاي دارد، يكي از معدود روستاهاي تاريخي در جهان است كه هنوز روابط سنتي زندگي در آن جريان دارد و مي‌توان تعامل انسان و طبيعت را در عصر ماشين به خوبي در آن مشاهده كرد. در واقع منظر فرهنگي تاريخي ميمند يكي از جذاب‌ترين و منحصر به فردترين آثار باقي‌مانده  از تاريخ بشريت است. 

نقوش و سفال‌هاي چندين هزار ساله مكشوفه، تاريخ طولاني ميمند را گواهي مي‌دهند. روستاي ميمند از آب و هواي معتدل كوهستاني برخوردار است و در مرز مشترك دشت و كوهستان واقع شده. ساكنان اين روستاي صخره‌اي هنوز با گذشت چند هزار سال از ساخت آن در درون حفره‌هايي زندگي مي‌كنند كه پنجره و دودكش ندارد و به زبان محلي «كيچه» ناميده مي‌شود. اصالت اين روستا تنها مخصوص خانه‌هاي شگفت آن نيست.

رفتار ساكنان ميمند به همراه آداب و رسوم فضايي را ايجاد مي‌كند كه خواه‌ناخواه انديشه و توجه همگان را با خود به آنجا مي‌برد كه خود مي‌خواهد. هنوز در زبان و گويش مردم آنجا واژه‌هايي از زبان پهلوي ساساني يافت مي‌شود. خانه‌ها در دل كوه‌ ايجاد شده‌اند و شامل اتاق، پستو، راهرو و ستون هستند. آتشگاه‌هاي سنگي ميمند در دوره‌ اسلامي به مسجد تبديل شده‌اند و امروز اگر به ميمند مي‌رويد يادتان باشد از مسجد سنگي آن ديدن كنيد.

شكل و شمايل خانه‌هاي ميمند كارشناسان را به اين انديشه مي‌رساند كه اين روستا روزگاري متعلق به كساني بود كه به آئين مهرپرستي اشتغال داشتند.

از : روزنامه همشهری

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٩ آذر ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک