کلاغ ها


+ کامنت روز

" یک پیشنهاد : سیر حوادث ناگوار در کوه نوردی کشور که که منجر به مرگ یا جرح گردیده بنظر  رو به فزونی است . آیا وقت آن نرسیده تحقیقی فراگیر در این خصوص انجام شود؟ نتایج این تحقیق و تعیین شرایط ایران در مقایسه با سایر کشورها اولین گام در اتخاذ روش های اصلاحی خواهد بود و بایستی به سوالاتی نظیر :

 
1_ آیا آمار حوادث در ایران از متوسط جهانی بالاتر است ؟ (شبیه تصادفات جاده ای و ...)
2_ سهم هر یک از عوامل ذیل در این حوادث چقدر است ؟
# کیفیت آموزش
# کیفیت وسایل مورد استفاده
# تجربه کوه نورد قربانی و همنوردان و تناسب آن با برنامه
# کیش شخصیت و ناهنجاری های فرهنگی نظیر تفکر "صعود به هر قیمت" نزد  قربانی ، همنوردان و جامعه کوه نوردی
#  عدم حساسیت هدفمند افکار عمومی جامعه کوه نوردی
       

انجام مناسب این کار قطعا فراتر از ظرفیت نهادهای دولتی مباشد و نیاز به تشکلی "مردم نهاد " ( شاید انجمن ) بعنوان متولی دارد .

 

یک راه تشکیل کارگروهی از کوه نویسان برای این منظور می باشد ، این تیم بایستی ارتباط گسترده ای با نخبگان و متولیان این ورزش داشته باشد . لزومی ندارد اعضای این تیم هیمالیا نورد باشند بلکه بایستی بتوانند ضمن جمع آوری اطلاعات مرتبط ازنظرات کوه نوردان ،پیش کسوتان و ... استفاده نموده و نهایتا در فرآیندی علمی به دسته بندی و آنالیز "ورودی ها " بپردازند . بنظر می رسد چنین پتانسیلی نزد کوه نویسان (حداقل بخشی) وجود دارد، جماعتی که می توانند روزها ،هفته ها و یا ماه ها به بحث های بی پایان در مورد" صعود قلم" نظیر شمارش صعود ها ، مبتکر آن ها ، مادر وپدر و مادر بزرگ آنها و ... بپردازند .قطعا وقت لازم جهت انجام این کار آماری ، تحقیقی و تحلیلی راخواهند داشت . این کار گروه می تواند با داشتن وبلاگ اختصاصی فراخوانی جهت جمع آوری اطلاعات مرتبط بدهد و ضمن تهیه پرسش نامه های مناسب با تعیین "جمعیت های نمونه آماری" از مرتبطین این رشته اقدام به نظر سنجی نماید و با تحلیل نتایج ، سهم هر یک از عوامل پیش گفته را در بروز حوادث کوه نوردی تعیین نماید . کار بایستی بدور از جنجال ها و حب وبغض ها انجام شود . هدف تعیین شخص یا اشخاص مقصر نباشد و از بردن نام ها و ایجاد تنش و حساسیت پرهیز شود چه در غیر این صورت اولین قربانی "حقیقت" خواهد بود . حتی به اشخاص مورد نظرسنجی اطمینان داده شود که اسامی آنها محفوظ خواهد بود . در خاتمه متذکر می گردد نویسنده ادعا و تعصبی نسبت به این متن ندارد و نقد بررسی آن موجب امتنان است . این نوشته جرقه ای است در دل تاریکی ، باشد که خورشید به همت دوستان به این تاریکخانه بتابد . "

نویسنده : نسیم ... در بخش نظرات خواننده گان

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک