کلاغ ها


+ زریبار ،سرگردان درمیان تالاب و دریاچه !!

دریاچه زریبار به عنوان یکی از ویژگی های منحصر به فرد طبیعی و جغرافیایی در شهرستان مریوان قرار گرفته است که هرچند این جاذبه گردشگری و توریستی همواره در میان سخنرانی های مسئولان استانی و کشوری از آن یاد شده و مورد توجه قرار می گیرد ولی در عمل خبری از مدیریت مناسب و یکپارچه آن در میان نیست و مدیران دستگاه های مختلف دولتی یکی پس از دیگری می آیند و می روند و زریبار همچنان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کند.

در جریان دور اول سفر هیئت دولت به استان کردستان در آبان ماه سال 85 مصوب شد که مستندات و مدارک لازم برای ثبت دریاچه زریبار به عنوان تالاب در کنوانسیون رامسر اجرایی شود و هرچند که مسئولان سازمان محیط زیست کشور و استان هر بار از ثبت این اثر در کنواسیون رامسر خبر می دادند اما تاکنون این وعده جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان در خصوص آخرین وضعیت ثبت جهانی زریبار عنوان کرد: پرونده ثبت جهانی زریبار به عنوان یک تالاب طی چند سال اخیر مطرح بوده و هم اکنون نیز در دست اجراست ولی متاسفانه تا این لحظه این وعده عملیاتی نشده است.

ناصح قادری بیان کرد: مستندات و مدارک مورد نیاز از چند سال گذشته تاکنون در اختیار دبیرخانه کنوانسیون رامسر قرار گرفته است ولی تا این لحظه هیچگونه خبری مبنی بر موافقت اعضای این کنواسیون با ثبت جهانی زریبار اعلام نشده است و محیط زیست استان تلاش خواهد کرد که این مهم در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.

وی گفت: ثبت جهانی این اثر باعث می شود که نحوه مدیریت و حفاظت از آن تغییر کرده و در نتیجه از اعمال مدیریت های چندگانه در آن جلوگیری شود و اداره کل محیط زیست امیدوار است که ثبت جهانی زریبار در کمترین زمان ممکن جنبه عملیاتی به خود گیرد.

در حالی مدیرکل فعلی محیط زیست استان کردستان از عدم ثبت جهانی زریبار خبر می دهد که خیرالله مرادی مدیرکل سابق این اداره کل همواره در سخنان خود از سال 85 و زمان تصدی در این مسئولیت خبر از قطعی شدن ثبت جهانی زریبار به عنوان تالاب در کنوانسیون رامسر را مطرح می کرد ...

خبرگزاری مهر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک