کلاغ ها


+ حادثه ی علم کوه : باز هم پنهان کاری؟! باز هم دروغ ؟!

_ انتشار اولین خبرهای مربوط به کشته شدن علی رضا امانی در منطقه ی علم کوه ، توسط دو خبرگزاری رسمی ایسنا و مهر صورت می گیرد و در باره ی علت حادثه نیز چنین توضیح داده می شود : " ... گروهی از ورزشکاران کوه نورد مشهدی به سرپرستی حسین امانی ... به دلیل مشکل به وجود آمده برای حسین امانی که از ناحیه کمر دچار گرفتگی و درد شده بود، هدایت تیم مذکور به رسول نقوی ، کوه نورد ملی که یکی از با تجربه‌ترین راهنمایان منطقه علم کوه است سپرده شد ... در پی اخبار دریافتی از سرپرست تیم حادثه دیده در منطقه علم کوه ... حادثه از این قرار است که با رها شدن دو قطعه سنگ بزرگ از بالای مسیر صعود، افراد تیم مجبور به فرار از سر راه ریزش سنگ‌ها شدند، ولی در آخرین لحظه طی تغییر مسیر ناگهانی، یکی از سنگ‌ها به طرف 3 نفر از کوه نوردان منحرف شد و ... ایسنا "  .

 

_ بعد از انعکاس خبر حادثه در وبلاگ کوه نوردان کلاردشت ، که گویا از نزدیک و به صورتی کامل در جریان حادثه ریزش سنگ و مرگ کوه نورد مشهدی بوده اند ، در بخش نظرات خواننده گان پرسشی از مدیران وبلاگ مطرح می شود : " لطفا می شود بیشتر توضیح دهید... علت ریزش سنگ ، حرکت نفر در بالا دست بوده یا ریزش خودبخودی و طبیعی سنگ ... که احتمالش خیلی ضعیف است؟ " و پاسخ مسئول وبلاگ که : " علت ریزش سنگ از بالا خودبخود و طبیعی بوده است " . در متن اصلی خبر این وبلاگ نیز اصلاحی صورت گرفته و بر ریزش خودبخود سنگ از بالا تاکید می گردد !

 

_ اما روز یک شنبه 13 شهریور، سایت کوه نیوز به نقل از یک شاهد عینی در باره ی حادثه علم کوه می نویسد : "  متاسفانه حقیقت آن طوری که بوده ، منعکس نشد، بنده همراه با یک گروه کوه نوردی در منطقه حاضر بودیم. دو تیم حدود ۱۵ نفره از مشهد به منطقه آمده بود. متاسفانه نفرات تیم های حاضر آمادگی و تجربه کافی را برای این برنامه نداشتند و از ظاهر آنها پیدا بود که تازه کار هستند. برای همین آقای رسول نقوی سرپرست یکی از این تیم ها مجبور شد به همین علت از صعود قله علم کوه صرف نظر کند. در رابطه با حادثه نیز، متاسفانه بی نظمی در صف تیم ، باعث ریزش سنگ و درنتیجه انحراف و برخورد آن با کوه نورد مشهدی شد" .

 

_ بار دیگر در کوه نوردی ایران حادثه ای رخ داده  و یکی از کوه نوردان کشورمان جان خود را از دست داده است . علت چه بوده است ؟ ریزش غیرمنتظره و غافلگیرکننده سنگ ها و در نتیجه حادثه ای که می توان آن را طبیعی و اجتناب ناپذیر دانست یا حرکت پراکنده و نامنظم یک نفر یا تعدادی از اعضای گروه در بالادست و ریزش سنگ برای افراد پایین دست و در نتیجه حادثه ای ناشی از خطاهای انسانی و آنچه " ضعف سرپرست در ایجاد و حفظ انضباط تیمی و کنترل حرکت اعضا در دامنه های پرخطر " نامیده می شود ؟ کدام یک ؟!

 

_ چه نهاد و تشکیلاتی در کشور ما باید برای روشن شدن حقیقت حوادثی از این دست ، در خود احساس مسئولیت کند ؟ چرا فدراسیون کوه نوردی به عنوان نهاد اصلی و متولی دولتی این ورزش به طور کامل سکوت کرده است ؟ اگر مرگ یک کوه نورد و چرائی آن به فدراسیون کوه نوردی ربطی ندارد از چه نهاد و تشکیلاتی باید انتظار و توقع پاسخ و تلاش برای دست یابی به حقیقت ماجرا را داشت ؟

 

_ اردیبهشت امسال ، یکی از کوه نوردان مستقل کشورمان ( عیسی میرشکاری ) در ارتفاعات هیمالیا جان خود را از دست می دهد و مسئولان فدراسیون کوه نوردی با سرعت عملی حیرت انگیز و بی نظیر در کل تاریخ کوه نوردی ایران ، با صدور اطلاعیه ای از احضار شاهدانی که هنوز پای شان به ایران نرسیده بود خبر می دهند و از نگرانی خود بابت بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه سخن می گویند !! در آن زمان برای مسئولان فدراسیون کشورمان نوشتیم : " آیا نوک پیکان دغدغه و نگرانی های فدراسیون در باره ی  جنبه های هشداری و ایجابی حوادث کوه ، فقط کوه نوردان مستقل و آزاد را نشانه می رود و به حوادثی مانند مرگ دکتر تیم خودشان در تیلیچوپیک کوچک ترین ارتباطی ندارد ؟!...  آیا می توانیم نگرانی و دغدغه ی فدراسیون در باره ی بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه  را  واقعی و جدی بدانیم ؟ ...  آیا حوادث کوه هم در تفکر آقایان به خودی و غیر خودی تقسیم می شود و حوادث مربوط به خودی ها (!!) لاجرم از هرگونه بازتاب منفی در جامعه مبرا است ؟! و دیگر به گزارش رسمی و عمومی و آن اطلاع رسانی شفاف و صادقانه برای جامعه نیازی ندارد ؟! ...فدراسیون کوه نوردی کشورمان برای جلب اعتماد افکار عمومی باید هرگونه فراخواندن و احضار افراد و کاهش بازتاب های منفی حوادث کوه از طریق توجه و اطلاع رسانی جنبه های هشداری و ایجابی را از خود آغاز کند ! "  .

 

_ و اکنون نیز در مقابل حادثه ی علم کوه و مرگ یکی دیگر از کوه نوردان کشورمان قرار گرفته ایم و ... مانند همیشه : تناقض اخبار و روایت ها !!   آیا و برای یکبار دیگر ، باید علت سکوت و انفعال فدراسیون کوه نوردی کشورمان در قبال این حادثه  و عدم احضار مسئولان برنامه را " نزدیکی آنان به حلقه ی قدرت " بدانیم ؟! 

 

_ فدراسیون کوه نوردی ایران وظیفه دارد با صدور اطلاعیه ای ، دغدغه و نگرانی و احساس مسئولیت خود در مقابل این گونه حوادث را به افکار عمومی نشان دهد . فدراسیون کوه نوردی وظیفه دارد بار دیگر با صدور اطلاعیه ای نسبت به بازتاب منفی این گونه حوادث در جامعه واکنش نشان دهد و به صورتی آشکار و علنی از احضار حسین امانی و رسول نقوی به فدراسیون سخن بگوید !

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک