کلاغ ها


+ کامنت روز : اشاعه ی دروغ در کوه نوردی ایران را جدی بگیرید!

" دروغ چرا!؟؟  چندی پیش در دنیای مجازی ،خبرهای مربوط به صعود خود و دوستانم را پی گیری می کردم  تا شاید در جایی تبریکی و اظهار لطف و یا محبتی را بی پاسخ نگذاشته باشم  و به همین دلیل به جستجو در اینترنت پرداختم تا اینکه در چندین سایت ، خبری با این عنوان "کوه نورد مازنی قله "خان تنگری " قزاقستان را فتح کرد"  را دیدم .  به متن خبر که دقت کردم دیدم که بله در زمان حضورم در جبهه شمالی خان تنگری فردی مدعی شده که این قله را فتح کرده است .  با توجه به اینکه خود در منطقه حضور داشتم و از نزدیک شاهد این جریان بودم ، این ادعا و دروغ بزرگ را توهینی به خود و شعور افراد حاضر در  بیس کمپ خان تنگری می دانستم بر آن شدم تا پاسخی به ادعا مطرح شده توسط فرد و مسئول هیات کوه نوردی مازندران بدهم ، بدان امید که در آینده بیش ازاین شاهد دروغ های این چنینی  نباشیم و تا از درستی موضوع و ادعایی مطمئن نشده ایم آنرا برای همگان بازگو نکنیم .

اما اصل ماجرا : باید اعتراف کنم  به عنوان شخصی که در زمان حضور این کوه نورد مازندرانی در منطقه حضور داشته و از نزدیک در جریان ماجرا هستم ، از این ادعا حیرت کردم !!!! ایشان به همراه 17 نفر از کوه نوردان شهرستان درود، تبریز، سنندج و... توسط شرکت آذر جوان تبریز و به همراه تیمی 8 نفره از کوه نوردان باشگاه دماوند و گروه تهران در منطقه بودند . از قدیم گفته اند لاف در غربت .... حال ما می بینیم لاف از غربت هم بدان افزوده شده !!!! هرچند در دنیای امروز و عصر ارتباطات و اطلاعات و دهکده جهانی دیگر مانند گذشته نمی توان هم در غربت و هم از غربت لاف زد!!! بیس کمپ شمالی خان تنگری، مکانی با حضور 26 نفر ایرانی در بین حدود 70-80 نفر کوه نورد خارجی دیگر غربت نیست  و نمی بایست در آن لاف زد و یا از آن !! در عجبم که این آقا ادعایی مطرح می کند که 25 نفر ایرانی (بجز شخص ایشان ) بر دروغ بودن آن واقف هستند !!!!! دروغی که  متاسفانه مدتهاست در جامعه ما نهادینه شده !!!

دروغی که از گفتش دیگر شرم نداریم !! دروغی که گوینده اش دیگر دشمن خدا نیست !! دروغی که برای گوینده اش ارج قرب می آورد نه خفت خواری !! دروغی که گوینده اش را بزرگ و بزرگتر می کند و...!!! در گذشته تمامی ترس و هراس افراد دروغگو این بود که روزی دروغ آنان بر ملا شده و رسوا ی عام و خاص شوند ، اما دیگر امروزه وقاحت  و بیشرمی و ... بحدی است که از گفتن آن و بر ملا شدنش ما را باکی نیست! چنین ادعای عجیب و دروغ بزرگی  با حضور 25 شاهد زنده که مطمئن هستم همگی آنها بر این موضوع واقفند بسیار تاسف بار ودردناک است !! بخصوص از زبان شخص "از کوه نوردان باسابقه و فنی استان"  پیشکسوتی که خود باید الگو و نمونه جوان های کوه نورد باشد !! وقتی از کسی که موی در راه کوه نوردی سپید کرده است اینچنین دروغ می شنویم  و خلاف می بینیم از جوان هایمان چه انتظار داریم !؟ چه بر سر اخلاق ،انسانیت، راستی ،درستی  و خلق و خوی  کوه نوردی! که زمانی بدان شهره بودند ، آمده است !؟

زمانی فکر می کردم در دل طبیعت بودن ، سرشت طبیعت و پاکی آن تاثیری بر روی کوه نورد خواهد داشت و او را صیقل داده و پاک و زلال می سازد اما چه تصور بیهوده ای که سرشت انسان ها در دستان خود فریب، آنهاست!! زمانی کوه نوردی را تنها ورزش پاک و بدور از آلودگی های سیاست ، پول ، جاه و مقام ، خود پرستی و دروغ و ،،، می دانستم اما چه تصور باطلی !!! وقتی که مسئولی آگاهانه و یا ناآگاهانه چنین ادعایی را بدون سند و مدرک مطرح می کند  از دیگر افراد غیر مسئول چه انتظاری می توان داشت!؟ آخر به استناد چه دلیل و  مدرکی رئیس هیات کوه نوردی مازندران چنین ادعایی را می پذیرد و آنرا مطرح می کند ؟  سوال من از ایشان این است که  تا چه حد در این موضوع تحقیق کرده و سند از آقای قبادی خواسته اند!؟ آیا عکس یا فیلم ایشان را بر فراز قله دیده اند؟ آیا گواهی صعود و یا certificate که از طرف دستگاه و مقام مسئول در قزاقستان  جهت افراد صعود کننده صادر می شود را خود به چشم دیده اند !؟

اصلا ایشان در چه تاریخی به قله صعود کرده اند که ما از آن بی خبریم!؟ و ده ها سوال دیگر،  و اگر همه این مدارک را دیده اند و یا جناب قبادی نیز آن را در دست دارند بهتر است که همانطور که با خبرگزاری ها مصاحبه کرده اند آنرا برای همگان منتشر کنند و لااقل بر روی سایت هیات کوه نوردی استان مازندران قرار دهند تا شاید دروغ من ثابت شود!!!از اینکه قله خان تنگری در قرقیزستان نیست ( به استناد نقشه های معتبر جهانی)  و در قزاقستان است! و صعود جبهه شمالی از خاک قزاقستان انجام می شود و نه قرقیزستان ! می گذرم  که بی اطلاعی این مقام مسئول را نشان می دهد و یا شاید هم صعود کننده گرامی ! قله را از قرقیزستان صعود کرده باشند و من بی خبرم !!!من در این جا  نخواستم تا دلایل این مصیبتی را که جامعه کوه نوردی ما را دچار کرده  و آلوده ساخته است را ریشه یابی کنم که خود نیاز به تحقیق و زمان بسیار دارد اما مطمئن هستم که اگر فدراسیون کوه نوردی  بر ادعاهای افرادی که قلل مرتفع را صعود می کنند توجه نشان میداد و بدون سند و مدرک به کسی حکم قهرمانی نمی داد و یا بدون دلیل از دادن حکم به  کسانی که واقعا صعود موفقی داشته اند خوداری نمی کرد! کار ما امروزه به اینجا نمی رسید که فردی ادعایی را مطرح کند و با حمایت و تشویق و تبریک مقام مسئول کوه نوردی کشور روبرو شود و اگر همه چیز در گرو صحت صعود به استناد دلیل و مدرک  و اثبات آن بود امروزه این اتفاق  رقت بار در مملکت ما رخ نمی داد!! بی صبرانه منتظر واکنش مقام های مسئول و فرد صعود کننده هستم .

.
باشد که پندار ، گفتار و کردارمان همه نیک باشد.
لینک ها:
http://www.mehrnews.com/FA/newsdetail.aspx?NewsID=1386370
http://mazandaran.irib.ir
http://irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30524834

.
نویسنده : شاید یک کوه نورد

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک