کلاغ ها


+ تخریب 96 هزار هکتاری جنگل های زاگرس

دبیرخانه پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی اعلام کرد در طول 32 سال 96 هزار هکتار از جنگل های زاگرس مرکزی تخریب شده و یا تغییر کاربری یافته است . بر اساس آخرین نتایج به دست آمده از مقایسه تصاویر ماهواره ای بیشترین میزان تبدیل اراضی جنگلی به اراضی شهری در زاگرس مرکزی در سال های 1975 تا 1989 با سطحی معادل 250 هکتار بوده است .

ارزیابی و بررسی روند تغییرات پوشش جنگلی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی با استفاده از فناوری سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی نشان می دهد که سطحی بر اساس این گزارش بیشترین میزان تبدیل این اراضی در سال های 1975 تا 1989 بود و در فاصله سالهای 1989 تا 2000 نیز حدود 100 هکتار و در دوره زمانی 2000 تا 2007 نیز 65 هکتار جنگل به مناطق مسکونی و نواحی شهری تغییر کاربری یافته است .

پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی با حمایت مالی تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF)، برنامه عمران ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست از سال 2005 عملیات اجرایی خود را آغاز کرده است. حفاظت از تنوع زیستی، تقویت نظام مناطق حفاظت شده و کاربری پایدار در بخش های کشاورزی، جنگلداری، مراتع، آب و توریسم از جمله اهداف این پروژه است . در حال حاضر محدوده ای به وسعت 2.5 میلیون هکتار در 4 استان چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد که از تنوع زیستی بالایی برخوردارند، تحت پوشش این پروژه بین المللی قرار گرفته است .

ایرنا

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک