کلاغ ها


+ ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی کشور گفت: احتمال می‌رود جنگل‌های هیرکانی در سال آینده به ثبت فهرست آثار طبیعی جهان برسد. آتوسا مومنی ضمن اشاره به این که پرونده جنگل‌های هیرکانی تکمیل و برای بررسی و تایید ارسال شده است، افزود: سهمیه ایران برای ثبت آثار خود در فهرست آثار جهانی تکمیل شده و ثبت این جنگل برای سال 91 در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به این که درخواست ثبت جهانی این جنگل به صورت مشترک از سوی ایران و آذربایجان مطرح شده و همین موضوع باعث استقبال بیشتر مسوولان ثبت آثار در حوزه بین‌الملل می‌شود، خاطر نشان کرد: امید است سال آینده این جنگل با توجه به حفاظت‌ها و رسیدگی‌هایی که در آن انجام شده، و ویژگی‌های خاصی که دارد، با محوریت ایران در فهرست آثار طبیعی جهان به ثبت برسد.

این مقام مسوول گفت: با توجه به این که جنگل هیرکانی از مناطق چهارگانه محسوب می‌شود و از حفاظت سازمان‌هایی هم‌چون محیط‌ زیست بهره‌مند است. سازمان میراث‌فرهنگی هم سعی خود را در حفظ، نگهداری و در نهایت به ثبت رساندن آن در فهرست آثار طبیعی جهان به کار می‌بندد.

شایان ذکر است، سهم ایران از جنگل هیرکانی بیش از 2میلیون هکتار و سهم کشور آذربایجان 20هزار هکتار است و کارشناسان بر این باورند‌ که این جنگل‌ها می‌توانند به عنوان موزه طبیعی مورد استفاده قرار‌ گیرند. این جنگل که از منطقه هیرکن جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد، با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان است.

جام جم آنلاین

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک