کلاغ ها


+ سطح واقعی یخچال‌های منطقه علم‌کوه اندازه‌گیری شد

عکس از علیرضا بوژه‌مهرانی

سطح واقعی یخچال ‌های منطقه علم ‌کوه با استفاده از روش‌ های نوین سنجش‌ از دور اندازه‌گیری شد. 'مرتضی افتخاری ' مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب در این مورد گفت : در حال حاضر پروژه اندازه ‌گیری سطح واقعی یخچال ‌های کشور آغاز شده و در قالب این پروژه، سطح واقعی یخچال‌ های منطقه علم ‌کوه اندازه ‌گیری و تعیین شده است .

وی اظهار داشت: یخچال‌های ایران در گروه یخچال‌های کوهستانی طبقه ‌بندی‌ می‌ شوند که تفاوت آنها در مقایسه با نمونه ‌های قطب‌ شمال آن است که هرساله حجم عظیمی از سنگ‌ریزه‌ها و واریزه‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط‌ عمومی موسسه تحقیقات آب، افتخاری درمورد دلایل قرار گرفتن این سنگ‌ریزه‌ها روی یخچال‌های موجود در ایران گفت: هوازدگی شدید در این مناطق، بروز بهمن و بارندگی‌های شدید از جمله عواملی است که موجب می ‌شود تا حجم وسیعی از سطح یخچال‌های موجود در کشورمان از سنگ‌ریزه تشکیل شود که وجود این سطح مانعی برای تخمین موجودی آب در این یخچال‌ها و ارزیابی تاثیرات عواملی مانند تغییرات اقلیم روی آن‌ها است .

همچنین' نعمت الله کریمی ' کارشناس سنجش از دور پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب گفت: هم اکنون برای تعیین سطح واقعی یخچال ها ازروش ها و شیوه های علم سنجش از راه دور و همچنین روش های راداری، ژئومورفولوژی و حرارتی می‌توان استفاده کرد .

وی خاطرنشان کرد : با استفاده از نتایج حاصل از بررسی‌ های انجام گرفته بر روی یخچال منطقه علم ‌کوه مشخص شد که حدود 75 درصد از کل 7/3 کیلومتر مربع سطح آن‌ها در زیر این سنگ‌ریزه‌ها و واریزه‌ها قرار دارد، بر این اساس معلوم می‌شود که 75 درصد از یخچال‌های منطقه علم ‌کوه با استفاده از روش‌های معمولی (نظیر تصاویر ماهواره‌ای اپتیکی) قابل مشاهده و شناسایی نیست .

ایرنا

.

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک