کلاغ ها


+ نیلوفر‌های تالاب انزلی، نیمه جان در عکس یادگاری توریست‌ها

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:‌ با اجرای برنامه‌های طبیعت‌گردی انزلی، ارزش تالاب افزایش خواهد یافت. "امیر عبدوس" توضیح داد: با وجود فرسایش زیست محیطی، هنوز هم منابع طبیعی پرباری در تالاب انزلی موجود است؛ تالاب انزلی یکی از مراکز توریستی معروف ایران است و محلی بسیار مناسب برای زمستان‌گذرانی پرندگان محسوب می‌شود. وی خاطرنشان کرد: تالاب متشکل از اکوسیستم‌های مختلف است و این تنوع باعث رشد زندگی سنتی این منطقه شده است. تالاب انزلی در فصول مختلف، مناظر زیبا و مختلفی دارد و توریست‌ها با شرکت در برنامه‌های اکوتوریسم در تالاب، می‌توانند از مشاهده تغییرات فصلی لذت ببرند.

عبدوس گفت: طبیعت‌گردی تالاب انزلی باعث ارتقاء اقتصاد منطقه می‌شود و یک چرخه مثبت در بخش توریسم، اقتصاد و محیط زیست ایجاد خواهد شد. وی با اشاره به این‌که برای نهادینه کردن تالاب انزلی در منطقه و رسیدن به توسعه پایدار، پایه‌گذاری یک نهاد خودکفا ضروری است، گفت: این نهاد باید توسط ساکنین محلی توسعه پیدا کند و اداره شود لذا برای توسعه اکوتوریسم تالاب انزلی، انجمن اکوتوریسم تالاب انزلی پایه گذاری خواهد شد.

عبدوس با اشاره به وجود گل‌های لاله زیبا و نیلوفر‌های چشم‌نواز در این تالاب، گفت: متاسفانه برخی از افراد که برای دیدن این گل‌ها به تالاب می‌آیند آنها را از تالاب چیده و با لاله‌های نیمه‌جان عکس یادگاری می‌گیرند این در حالیست که این گل‌ها نقش مهمی در تجزیه مواد شیمیایی و حفظ محیط زیست تالاب دارند و چیدن این گل‌ها خسارت‌های جبران‌ناپذیر به این اکوسیستم ارزشمند وارد می‌کند.

ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک