کلاغ ها


+ زنگ خطر تغییر شرایط اقلیمی جهان به صدا درآمد

 

اقدام اقتصادهای مهم و نوظهور جهان برای به تعویق انداختن هرگونه توافق جهانی در جهت کنترل گازهای گلخانه ای دست کم تا سال 2020، زنگ خطری برای کشورهای در معرض تغییر شرایط اقلیمی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیات های نمایندگی و تحلیل گرانی از سرتاسر جهان در نشست سازمان ملل گرد هم آمده اند تا با هدف دستیابی به برنامه ای برای متوقف کردن روند تغییر شرایط اقلیمی با یکدیگر تبادل نظر کنند. این اجلاس امروز دوشنبه آغاز به کار کرد. با این حال شرکت کنندگان در این نشست 12 روزه شهر 'دوربان' آفریقای جنوبی، که قرار است در چارچوب کنوانسیون سازمان ملل در زمینه تغییرات شرایط اقلیمی (UNFCCC) برگزار شود اعلام کردند که با ناکام ماندن نشست 'کپنهاگ' درسال 2009 احتمال دستیابی به هر گونه راه حل در این زمینه بعید به نظر می رسد مگر آن که کلیه 194 کشور جهان راهی را برای حل اختلاف نظری که طی هفته های اخیر به اوج خود رسیده، بیابند.

از جمله مهم ترین مسائل مورد بحث در این سلسله نشست ها ضرورت تسریع در تغییر اقتصادهای کشورهای اصلی تولید کننده گازهای گلخانه ای به اقتصاد های مبتنی بر تولید کمتر کربن خواهد بود. آمریکا، چین، هند، برزیل، اتحادیه اروپا و تعدادی دیگر از کشورها مهم ترین انتشار دهندگان گازهای گلخانه ای محسوب می شوند که 80 درصد گاز دی اکسید کربن جهان را تولید می کنند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، یافته های اخیر دانشمندان نشان می دهد که فرصت برای کنترل افزایش دمای جهان تا دو درجه سانتی گراد، که همان آستانه خطر گرم شدن جهانی است، به سرعت در حال از دست رفتن است و این فرصت شاید به 5 سال هم نرسد.

 ایرنا

.

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک