کلاغ ها


+ آرام‌کوه : نقد و بررسی حوادث کوه

روز ۲ سپتامبر ۲۰۱۰، دو مرد (۵۳ و ۳۴ ساله) بدون هیچ تجربه‌ای از سنگ‌نوردی و یا پیشینه‌ی فعالیت بر روی یخ و برف عازم مسیر کینر بر روی قله‌ی لانگز شدند. (Keiner's Route on Longs Peak)

(مسیر کینر۶۱۰ متر طول دارد Grade II, AI 2, 5.3-5.5.) این مسیر با یک دهلیز برف/یخ به طول ۲۴۴ متر آغاز می‌شود که به Lambs Slide (لمبز اسلاید ) معروف است و با یک مسیر سنگی به طول ۳۶۵ متر پایان می‌گیرد.

این تیم دو نفره در هنگام صعود این مسیر با کوه‌نوردی دشوار و زمان‌بری، بیش از آن‌چه که انتظار داشتند مواجه شدند.صعود دهلیز برف/یخ ، ۶/۵ ساعت طول کشیده بود و حدود ساعت ۳ بعد از ظهر تازه بخش سنگی مسیر را شروع می‌کردند.تصور آنها این بود که سختی این مسیر کم‌تر از 5.8 باشد، ولی صعود ۴ طول، ۴/۵ ساعت طول کشیده بود و هیچ کجای این مسیر 5.8 و یا ساده‌تر از آن نبود.

این دو نفر به نقطه‌ای رسیدند که ادامه‌ی راه برای‌شان ممکن نبود. از اینجا بر روی یالی که در معرض دید بود فرود آمدند و شب را آنجا گذراندند، کمی استراحت و کمی دویدن برای مبارزه با سرما.صبح روز بعا با NPS تماس گرفته و درخواست کمک کردند.

آنها راهی برای صعود نمی‌دیدند و فکر هم نمی‌کردند که بتوانند دهلیز را به سلامت فرود آیند. نجات‌گران، آن دو نفر را متقاعد کردند که در مسیر، تا جای ممکن به عقب برگردند و در همان حال، خود به سمت آنها صعود کردند. نجات‌گران به آنها کمک کردند تا به بالای لمبز اسلاید و روی گردنه‌ی بزرگ بین کوه میکر و لانگز صعود کنند. دو کوه‌نورد شب دوم را نیز در کوه گذراندند اما این‌بار با نجات‌گران و در جان‌پناه چسم (Chasm Shelter).

.

متن کامل در وبلاگ آرام‌کوه   http://aramkuh.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٩ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک