کلاغ ها


+ شمارش معکوس برای ماندن تنها ژئوپارک خاورمیانه در یونسکو

رییس محیط زیست و ژئوپارک قشم با بیان این‌که باید تمام توان خود را برای سامان‌دهی و راه‌اندازی ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم تا اسفندماه امسال به‌کار گیریم، اظهار کرد: این سایت‌ها هنوز به‌صورت کامل فعال نشده‌اند؛ ولی ما اقدامات همه‌جانبه و گسترده‌ای را در ژئوپارک قشم آغاز کرده‌ایم و تمام تلاش خود را برای ماندگاری این ژئوپارک به‌عنوان میراث ملی و بین‌المللی ایرانیان در یونسکو و شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها به‌کار می‌گیریم.

محمدهاشم داخته که چند روزی است مسؤولیت ژئوپارک قشم را در کنار مدیریت محیط زیست این جزیره برعهده گرفته است، درباره‌ی وضعیت ژئوپارک قشم که کمتر از سه‌ماه تا پایان مهلت یونسکو برای حفظ شدن در شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها زمان دارد، گفت: فلسفه‌ی ژئوپارک‌ها در واقع حفظ پدیده‌های بارز زمین‌شناسی با همکاری و مشارکت جامعه‌ی محلی است. جاذبه‌های معماری، دانش محلی، حیات وحش خاص منطقه، آثار باستانی و تاریخی برجسته و پدیده‌هایی از این دست در ارتقای ژئوپارک‌ها بسیار مؤثرند. بنابراین شایسته است، هر نوع برنامه‌ریزی درباره‌ی ژئوپارک و سایت‌های آن با تشریک مساعی جامعه‌ی محلی پیرامون آن صورت گیرد و روستاهای ژئوپارک نیز در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده شوند.

داخته یادآوری کرد: جزیره‌ی قشم با وسعتی حدود یک‌هزار و 500 کیلومترمربع، سرزمین پهناوری است که ارزشمندترین زیستگاه‌های دنیا را در خود جا داده است. از یک سو، صخره‌های مرجانی، جنگل‌های حرا، سواحل گسترده‌ی ماسه‌یی، صخره‌یی و گلی و جاذبه‌های زمین‌شناسی و از سوی دیگر، دانش معماری، جمع‌آوری و نگهداری آب شیرین، آداب و رسوم و آیین‌های محلی و زیبایی‌های فرهنگی مردم جزیره، تنوع جاذبه‌ها و ارزش‌های این جزیره پارسی را دوچندان کرده است. برای همین، تمام تلاش ما این است که یک بار دیگر با متفاوت نشان دادن ظرفیت خود و به مشارکت طلبیدن جامعه‌ی محلی در اجرای زیرساخت‌ها، ژئوپارک قشم را در فهرست جهانی یونسکو ماندگار نگه داریم ...

ایسنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک