کلاغ ها


+ جزئيات حادثه در گرده آلمانها :

                  

 

تيمي متشكل از چهار نفر كوه نورد (دو نفر از باشگاه آرش و دو نفر از هيئت كوه نوردي شهرستان سنقر) به سرپرستي مهدي عزيزي در تاريخ(شنبه) 16/10/1385 تهران را به مقصد رودبارك، جهت صعود به قله علم كوه از مسير گرده آلمانيها ترك می كنند؛ و روز سه شنبه با باشگاه آرش تماس گرفته و موقعيت خود را از پناهگاه سرچال به هيئت مديره باشگاه گزارش می كنند. وپس از صعود تا منطقه علم چال آماده صعود نهايي می شوند، مهدي حبيبي و ليلا ابراهيمي از ديگر اعضاي باشگاه آرش كه اين تيم را همراهي می كردند قله هاي شانه كوه و ميان سه چال را با اسكي تورينگ صعود می كنند و روزجمعه به كلاردشت بازگشته و خبر حمله تيم را به گرده آلمانها به باشگاه آرش مخابره می كنند.

تيم حمله از سه نفر تشكيل شد (مهدي عزيزي/عليرضا سليماني/رضا عباسيون) و يك نفر جهت پشتيباني در چادر گاه منطقه علم چال باقي می ماند. تيم سه نفره پس از گذر از قسمت دو ركابي صعود را ادامه داده و پس از گذر از سه ركابي تصميم به شب ماني در قسمت هاي بالايي می گيرد.(مهدي عزيزي تصميم به شب ماني در اين قسمت را به باشگاه آرش مخابره كرد) فردا (روز شنبه) وضعيت هوا رو به خرابي می گذارد و تيم تصميم به بازگشت ميگيرد. وبعد از فرود از سه ركابي مهدي عزيزي در پي سر خوردن وسايلش و به قصد دسترسي به وسايلي كه در حال سقوط بوده تعادل خود را از دست می دهد و به سمت يخچال غربي علم كوه سقوط می كند و 200 متر پايين تر از سه ركابي در سمت يخچال غربي متوقف می شود. عليرضا سليماني و رضا عباسيون پس از مشاهده سقوط مهدي عزيزي اقدام به بررسي سلامت و يا مرگ مهدي عزيزي بر می آيند كه اين كار باعث ازدست رفتن زمان می شود و ايشان ناچار به شب ماني در همان قسمت می شوند.(اين وقايع در روز شبه اتفاق افتاد) صبح روز يكشنبه عليرضا سليماني در اثر ازدست دادن دماي داخلي بدن (هيپوترمي) جان خود را ازدست می دهد. رضا عباسيون ٬ عليرضا را با طناب مهار ميكند و پس از بررسي موقعيت مهدي عزيزي اقدام به بازگشت می کند و خود را به علم چال و نفر جهارم تيم می رساند و به همراه وي به پناهگاه سرچال می روند.از روز شنبه، وضعيت هوا در منطقه رو به خرابي گذاشته و بارش شديد برف منطقه را در بر می گيرد، طي اين روزها به علت بي خبري از وضعيت تيم و بي نتيجه ماندن تلاشها براي ايجاد ارتباط با تيم، اعضاي باشگاه آرش تصميم به تشكيل يك تيم براي اعزام به منطقه می گيرند.تيم روز سه شنبه آماده حركت شد كه با تماسي از پناهگاه سرچال به هيئت كوه نوردي سنقر و تماس مسئول اين هيئت با محمدنوري خبر سقوط مهدي عزيزي و يخ زدن عليرضا سليماني به باشگاه آرش مخابره شد.

سه شنبه يک تيم متشکل از کيومرث بابازاده ـ محمد نوری و مهدی حبيبی به رودبارک اعزام شد . کيومرث بابازاده سرپرستی کل امداد را به عهده گرفت و ستاد بحران در باشگاه آرش تشکيل شد .هدف امداد، نجات دو نفر كوه نورد باقي مانده از اين تيم از پناهگاه سرچال اعلام شد. دو كوه نورد سنقري وضعيت خود را بوسيله موبايل عليرضا سليماني مخابره كردند كه گزارش ايشان خبر از سرما زدگي دستها و پاهاي رضا عباسيون افت روحي هر دو آنها می داد.

روز چهارشنبه تلاش براي تهيه هليكوپتر از طريق فدراسيون كوه نوردي در پي اعلام درخواست كمك باشگاه آرش آغاز شد(در همين حين تيم عمليات امداد زميني هم در حالت آماده باش قرار داشت) و پس از ابلاغ دستور تهيه هليكوپتر از طريق دفتر رياست جمهوري به رئيس فدراسيون كوه نوردي، ادامه كار از طريق دفتر رياست تربيت بدني پي گيري شد و سرانجام يك فروند هليكوپتر روز پنجشنبه بعد از ظهر به قصد رودبارك پرواز كرد و محمد نوري و مهدي حبيبي را در كلاردشت با خود همراه كرد اما هليكوپتر در مسير رسيدن به پناهگاه سرچال (زير شيب ليزوانك) با برخورد به زمين متوقف شده و توانايي پرواز را ازدست می دهد خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني در پي نداشت و كادر پرواز و امدادگران خود را به پناهگاه سرچال رسانده و سلامت خود را به ستاد بحران مستقر در قرارگاه رودبارك گزارش كرد.

تلاش براي انتقال افراد مستقر در پناهگاه سرچال ادامه دارد...    

جزئيات حادثه عينا از اظهارات رضا عباسيون كه بوسيله موبايل مخبره شده در نوشته فوق درج شده است. 

               

از وبلاگ : رد پای کوه نورد ( اسماعيل رضايی )

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ ; جمعه ٢٩ دی ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک