کلاغ ها


+ گزارش جدید اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در گزارشی تاکید کرد: با سرمایه گذاری در بخش احیای مجدد یا حفاظت از محیط زیست، کارخانه‌ها و کمپانی‌ها می‌توانند ضمن تامین منابع اقتصادی به اثرات منفی فعالیت‌هایشان غلبه کنند.

ناتالی اولسن عضو اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در این گزارش خاطر نشان کرده است: کمپانی‌ها به طور فزاینده‌ای مشتاق شده‌اند دریابند که چگونه می‌توانند تبعات و پیامدهای منفی ناشی از اجرای پروژه‌های توسعه‌ای خود را به حداقل برسانند و از این کار سود ببرند. اطلاعات درباره نحوه توزیع هزینه‌ها و منافع حفاظت از طبیعت، بدین معنی که در این میان چه افرادی سود و چه افرادی زیان می‌برنند؟ بسیار حائز اهمیت است، چون معلوم می‌شود کدام گروه‌ها و به چه میزان باید خسارات وارده را جبران کنند.

بنا بر گزارش سایت رسمی IUCN، برای مثال اخیرا گروه تولیدی «ریو تینتو» به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ماموریت داده تا بررسی مزایای حفظ تنوع زیستی حاصل از مراقبت از جنگل «تسیتون‌ گامباریکا» در ماداگاسکار را برعهده بگیرد و هزینه‌های این محافظت و نگهداری را نیز برآورد کند.  این کمپانی با همکاری برخی از شرکای خود در حوزه تنوع زیستی در تلاش برای کشف فرصت‌های حفاظتی به منظور جبران اثرات اجتناب‌ناپذیر و برجای مانده از عملیات‌های معدن‌کاری‌شان در این منطقه هستند.

جنگل «تسیتون ‌گامباریکا» یکی از گسترده‌ترین جنگل‌های مرطوب زمین‌های پست در جنوب ماداگاسکار و دارای تنوع زیستی فوق‌العاده‌ بالایی است تا جایی که بیش از 80 درصد از گونه‌های مختلف جانداران آن در هیچ کجای دیگر از سیاره زمین یافت نشده‌اند. این جنگل در عین حال یکی از منابع مهم امرار معاش مردم محلی است اما متاسفانه هر سال یک تا 2 درصد از وسعت آن بر اثر فعالیت‌های کشاورزی انسانی کاسته می‌شود.

ایسنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک