حضور کوه‌نوردان در کوهستان‌ها باید حساب شده باشد

یک استاد دانشگاه گفت: توجه به جنبه گردشگری و توریسم در کوهستان‌ها ضروری است اما حضور کوه‌نوردان در کوهستان‌ها باید حساب شده باشد و براساس ظرفیت کوهستان سامان‌دهی شود.

اسماعیل کهرم در گفتگو با خبر نگار مهر افزود: ارزش کوهستان‌ها مانند ارزش تالاب‌ها و بیابان‌ها که روزی پنهان بود و بسیاری از مردم از آنها به عنوان اکوسیستم‌های بی‌فایده و حتی مضر یاد می‌کردند روز به روز آشکارتر می‌شود. کهرم افزود: حدود 10 درصد جمعیت کره زمین یعنی حدود 700 میلیون نفر که 10 برابر جمعیت کشور ایران است در کل کره زمین در کوه‌ها زندگی می‌کنند که همین امر نشان دهنده مواهبی است که اکوسیستم کوهستان می‌تواند بر انسان ارزانی کند.

کهرم معتقد است: انسان هایی که در محیط های کوهستانی زندگی می‌کنند دارای خصوصیاتی نظیر بلندطبعی، دورنگری، بردباری و غرور هستند همان طور که افرادی که در دشت ها زندگی می‌کنند ویژگی های خاص خود را دارند. وی به شرایط و مواهبی که کوهستان ها برای گیاهان و جانوران فراهم می‌کند، اشاره کرد: بسیاری از جانوران مانند قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، شاهین و هما از تعرض های انسان ها به دل کوه‌ها پناه برده‌اند و به جز این اکوسیستم نمی‌توان آنها را در جایی دیگر پیدا کرد. همان طور که گیاهان خاصی مانند پسته و بادام وحشی، زیتون وحشی و درخت ارس را در اکوسیستم کوهستان می بینیم.

کهرم گفت: جانوران و گیاهان کوهستان هم مانند انسان هایی که در این محیط زندگی می کنند ویژگی های خاص خود از جمله بردباری به سرما و کمبود اکسیژن دارند. آنها این ویژگی ها را از طریق سازگاری اندام ها یعنی کوتاهی قد، مومی شدن اندام ها و وجود ضدیخ در بافت های گیاهان یا افزایش حجم ریه ها و تعداد گلبول های قرمز جانوران به دست آورده‌اند. وی ضمن این که توجه به جنبه گردشگری و توریسم را در کوهستان ها ضروری می داند، معتقد است: حضور کوه‌نوردان در کوهستان ها باید حساب شده باشد و براساس ظرفیت کوهستان سامان دهی شود.  به گفته کهرم، در بسیاری کوه‌ها مانند سهند، سبلان، زردکوه و... شاهد حضور یک گروه کوه‌نوردی با بیش از هزار عضو هستیم که این تعداد انسان در این اکوسیستم هم به گیاهان سطح کوهستان آسیب می‌رساند و در نتیجه باعث فرسایش خاک می شود و هم وضع طبیعی جانوران را دچار اختلال می کند.

به اعتقاد وی، مسوولان باید مسیرهایی را که کمتر آسیب پذیر هستند یعنی خاکشان سست نیست یا در مسیر زاد و ولد جانوران قرار ندارد و گیاهان مقاوم‌تری در آن قرار دارد برای عبور تعداد محدودی از کوه‌نوردان مشخص کنند و پس از هر بار عبور آن‌ها، شیارهای ایجاد شده را شن ریزی کنند تا بتوان این اکوسیستم ارزشمند را حفظ کرد.

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +