کلاغ ها


+ پرسشی از دوستان کوه‌نورد، سنگ‌نورد و دیواره‌نورد

همانطور که می‌دانید برنامه‌ی باشگاه کوه‌نوردان آرش در سال 88 برای گشایش نخستین مسیر ایرانی در برودپیک ناتمام ماند و اعضای این باشگاه در تیرماه امسال باردیگر و با هدف اتمام مسیر عازم منطقه شدند. در نشست همگانی مهر ماه انجمن کوه‌نوردان گفته شد آنان در این دومین تلاش‌شان، ابتدا از مسیر نرمال خود را به آخرین نقطه‌ی مسیر گشایش شده در سال 88 رسانده و از آنجا ادامه‌ی برنامه گشایش را پی می‌گیرند. از دوستان کوه‌نورد، سنگ‌نورد و دیواره‌نورد سوال می‌کنیم:

آیا چنین روشی (در صورت ناتمام ماندن برنامه‌ی گشایش، در نوبت‌های بعدی از مسیر‌های نرمال خود را به آخرین نقطه‌ی برنامه‌ی قبل رساندن و کار را ادامه دادن) با عرف و سنت‌های رایج و شناخته شده و یا اصول و معیارهای امروز کوه‌نوردی جهان هم‌خوانی دارد؟ و می‌تواند مورد قبول و دارای اعتبار باشد؟ آیا چنین روشی در کوه نوردی جهان دارای سابقه است؟ و اصولا چنین روشی می‌تواند اخلاقی تلقی گردد؟

 

 ×××××

و کامنت آیدین بزرگی یکی از اعضای تیم آرش در بخش نظرات خواننده‌گان :

سلام
خوشحالم و ناراحت، خوشحال از اینکه یکی بالاخره پیدا شده یه چیزی راجع به این برنامه بپرسه! آخر خیلی ها حتی از عنوان شدن اسم چنین برنامه هایی هم واهمه دارند چه رسد به کنجکاوی در مورد آن، و ناراحت از این یک طرفه به قاضی رفتن‌ها، البته ایراد از خود ما بود که ابعاد و چگونگی اجرای این برنامه را رها کردیم و به دعوا با فدراسیون پرداختیم ( البته نه ما! سرپرست تیم ما! ). به عنوان یکی از اعضای این تیم که خودم می‌دونم برای این برنامه چیزی کم نگذاشتیم مایل هستم به سوالات تمام دوستان در این باره پاسخ دهم تا راهکار بهتری برای اجرای چنین برنامه هایی به دست آید. به همین دلیل قول می‌دهم در صورتی که انجمن کوه‌نوردان در نشست دی ماه خود به بنده 1 ساعت وقت دهند هم گزارش برنامه هم نقاط ضعف و قوت آنرا توضیح دهم و به سوالات دوستان در حد وسع خود پاسخ بگویم. از شما جناب نصیری هم خواهش می‌کنم در صورت مهیا شدن شرایط برای ارائه‌ی گزارش، توسط وبلاگ خود اطلاع رسانی فرمایید.
ممنون

 

و قسمتی از کامنت رامین شجاعی مسئول فنی تیم سال 88 آرش:

" ... با ارزش ترین نوع صعود مسیر جدید نوع سکبار است، بعد کپسولی و بعد محاصره ای. صعود چند مرحله ای در چند سال و صعود تا آخرین نقطه از مسیر ساده تر قطعا در مراحل بعدی ارزش قرار دارند. "

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۳ دی ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک