کلاغ ها


+ برودپیک 88 و دیدگاه انتقادی عباس محمدی

" ... این ویژگی آرشی، در برنامه ی برودپیک سبب شد که تا آخرین روزهای پیش از حرکت دقیقا مشخص نباشد که چه کسانی به منطقه خواهند رفت و در نتیجه، شناختی که لازم بود اعضای تیم از یکدیگر به دست آورند، به میزان مطلوب فراهم نشد. در واقع، مسوول فنی تیم اصلا در خارج از کشور اقامت داشت و جوان های تیم حتی او را ندیده بودند! این امر موجب ناهماهنگی در تیم و حتی سوء تفاهم میان مسوول فنی و یکی دو تن از اعضا شد.

نداشتن استراتژی، یعنی نداشتن نقشه- راه دراز مدت، از دیگر ضعف های بزرگ ما بوده است؛ ما می خواهیم که کاری بزرگ را به انجام برسانیم، اما نمی توانیم با صبر و حوصله و با اختصاص دادن زمان کافی و تمرین های پیوسته و مطالعه ی کافی، زمینه را برای رسیدن به آن هدف بزرگ آماده سازیم. در برنامه ی برودپیک، کمبود تمرین و نوعی شتاب زدگی در جمع و جور کردن برنامه به چشم می خورد. داوطلبان شرکت در برنامه، به هیچ وجه به مقدار کافی سنگ نوردی، کوه نوردی، یخ نوردی، و تمرین های هوازی نکرده بودند و حتی فکر می کنم که دو عضو مقیم خارج، حتی حداقل تمرین کافی را هم نداشتند اگرچه تجربه شان توانست تا حدی جبران این کمبود را بکند.

از آن جا که نقشه- راهی در کار نبود، و از آن جا که شرکت در برنامه موکول به پرداخت مبلغ قابل توجهی بود که از عهده ی شماری از جوانان فنی اما کم پول برنمی آمد، ترکیب اعضای تیم در نهایت به صورت خود به خودی شکل گرفت که سازگاری مطلوبی با معیارهای فنی نداشت. یعنی می شد بر فرض یکی دو نفری را در تیم نداشت و مشکلی هم پیش نیاید (!)، از سوی دیگر کمبود افرادی با توانایی های ویژه، سخت به چشم می آمد. نکته ی دیگر که از نداشتن نقشه- راه ناشی می شد، این بود که شیوه ی صعود انتخابی برای این برنامه، همان شیوه ی قدیمی «محاصره» بود که  گذشته از کم ارزش بودن _ در مقایسه با روش های کپسوله و آلپی _ ناکارایی خود را از جهاتی دیگر نشان داده است. در این شیوه، بخش قابل توجهی از کارمایه (انرژی) افراد، و زمان در دسترس، صرف رفت و برگشت روی مسیر، ثابت گذاری، و بارکشی می شود. در عین حال، در این شیوه نمی توان از یک فرصت هوای خوب مثلا دو روزه، استفاده ی بهینه برای اجرای حمله ی نهایی یا هر حرکت قابل اعتنای دیگر در روند صعود داشت... "

 

عباس محمدی در وبلاگ دیده بان کوهستان

.

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٤ دی ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک