کلاغ ها


+ آتشفشان دماوند، زمانی برای فوران

عکس از فرامرز نصیری

کارشناسان می‌گویند احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در صورت وقوع زلزله در تهران وجود دارد. در همین حال گفته می شود مدیریت بحران استانداری تهران درپی ارزیابی بخارهای دهانه دماوند و چشمه‌های جوشان کوهپایه آن جلساتی تشکیل داده‌ که هنوز نتایج آن اعلام نشده است.

بر اساس مطالعات کارشناسان، زمین لرزه‌ها می توانند با به لرزه در آوردن "ماگما" منجر به انفجار آتشفشان‌ها شوند. پدیده ای مشابه تاثیری که تکان دادن بطری بر نوشابه گازدار می‌گذارد. این تحقیق نشان می‌دهد که فوران آتشفشان‌ها پس از یک زلزله بزرگ، چهار بار بیشتر از هنگامی بوده که عامل محرک زلزله وجود نداشته است، پس بدیهی است با لرزش تهران احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند هم وجود دارد. تاریخ هم نشان داده زلزله‌ها موجب بیدار شدن آتشفشان‌ها شده‌اند. آتشفشان تاپونگاتیتو یک سال پس از هر دو زلزله 1906 و 1960 فوران کرد و مشابه آن آتشفشان‌های کالبوکو، والاریکا، اوسورنو و پونتیاگودو هم به فاصله کمی از زمین لرزه 1837 شیلی فوران کردند.

سال 86 اعلام شد نگرانی‌ها درباره فعالیت دماوند جدی نیست در حالی که نشانه هایی بر این نکته اصرار دارند که هر آن ممکن است آتشفشان دماوند فعال شود...

جام جم آنلاین

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ دی ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک