کلاغ ها


+ اکوسیستم غار «قوری‌قلعه» مختل شده است

قاسم قادری نایب‌رئیس انجمن غارنوردی و غارشناسی ایرانیان و کارشناس ارشد زمین‌شناسی د رباره‌ی وضعیت قوری‌قلعه گفت: این غار را پیش از ساخت‌وسازها ندیده بودم‌؛ ولی این موضوع اثبات شده است که هرگونه عملیات به‌عنوان فرآیند خارجی، غار را دچار کنش‌ها و واکنش‌هایی می‌کند،‌ گاهی از پیامدهای این فرآیندها آگاه نیستیم و نمی‌توانیم از آن‌ها جلوگیری کنیم‌؛ ولی گاهی این جریان کاملا برعکس است، یعنی آگاهیم و ضرر کمتری به محیط زیست وارد می‌شود.

او معتقد است: بستن در غارهایی که ظرفیت گردشگری شدن را دارند‌، اشتباه است، برعکس آن‌ هم اگر همه‌ی راه‌ها را برای ورود مردم و سرمایه‌گذاران باز بگذاریم تا هرگونه می‌خواهند تخریب کنند، نادرست است. قادری با یادآوری این‌که گردشگری در دنیا به‌عنوان علم مطرح است و ژئوتوریسم نیز در رأس آن قرار دارد،‌ گفت:‌ کشور ما ظرفیت زیادی در ژئوتوریسم دارد که در استفاده از آن‌ها شک نداریم‌، بلکه شک ما در چگونه استفاده کردن از آن‌هاست. پس باید فرآیند تأثیرگذار‌، اصول و قوانین زیست‌محیطی را در ارتباط با غارها بدانیم. بنابراین هر غاری که به‌عنوان هدف قرار می‌گیرد، باید به‌طور کامل نقشه‌برداری و مطالعه‌ی اکولوژی، زمین‌شناسی و ژئومورفولوژی شود، این کار کمک می‌کند از غار، شناخت کافی داشته باشیم.

او در ادامه با طرح این پرسش که چه باید کرد تا گردشگری کردن یک غار‌، کم‌ترین خسارت را وارد کند؟ بیان کرد: استفاده از نورافکن‌های LED که گرمای کمتری تولید می‌کنند، یکی از راه‌های مؤثر برای حفاظت است. گرمای ناشی از نورافکن‌هایی که اکنون در بیشتر غارها استفاده می‌شوند، سبب رشد جلبرگ‌ها و قارچ‌ها می‌شود. همچنین زباله‌هایی که خواسته یا ناخواسته داخل غار ریخته می‌شوند نیز انگل تولید می‌کنند. وی ادامه داد: بررسی تعداد مراجعه‌کنندگان متناسب با ظرفیت آب‌وهوا و اقلیم غارها‌، مسأله‌ی مهمی است، چون هرگونه تغییر در هوای داخل غار سبب تغییرات اکولوژیک درون غار می‌شود.

این کارشناس ارشد رشته‌ی زمین‌شناسی با تأکید بر این‌که سازه‌هایی که درون غار ایجاد می‌شوند، نباید به زیست غار لطمه وارد کنند، اظهار کرد: این اصول محاسبه‌شده‌ای است که در تمام دنیا به آن توجه می‌کنند. یک غار برای گردشگری شدن باید راهی را طی کند‌، نقشه‌برداری و مطالعه در زمینه‌های مختلف نیز کمک می‌کند، استانداردهای زیست‌محیطی تدوین شوند. اگر این اصول رعایت شوند،‌ این میراث بزرگ طبیعی تا اندازه‌ای حفظ خواهد شد.

ایسنا

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ دی ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک