کلاغ ها


+ جدایی نادر از سیمین: فیلم منتخب دولت دهم!!

معاون سینمایی وزارت ارشاد در حاشیه بازدید از پردیس سینمایی ملت : " جدایی نادر از سیمین  ظرفیت نامزدی اسکار را دارد ولی سیاست‌های این آکادمی قابل پیش‌بینی نیست." فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین سال گذشته بیشترین جوایز جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داد... ارائه بیشترین جوایز به این فیلم در مقابل نادیده گرفتن آثار بزرگ دیگر پیامی روشن برای مخاطبان و منتقدان سینمای ایران داشت؛ پیامی که باعث شد تا برخی منتقدان این فیلم را " فیلم دولتی" سینمای ایران لقب دادند؛ چرا که ساختار دولتی همچنان این فیلم را مورد حمایت قرار می داد.

با وجودی که بسیاری پیش بینی می کردند که "جدایی نادر از سیمین" به واسطه دیدگاه تحلیلی منفی به جامعه و خانواده، و سنت های ایرانی نماینده ایران برای اسکار نباشد، این فیلم از طرف دستگاه سینمایی کشور به عنوان نماینده ایران معرفی شد. به نظر می‌رسید جریاناتی غیر از جریان سینمایی می‌کوشد که این فیلم را بیش از آنچه که هست مورد حمایت قرار دهد.

شاید در هیچ دوره ای در سال‌های پس از انقلاب نتوان چنین پشتیبانی مشترکی را از یک تولید فرهنگی در داخل و خارج از کشور مشاهده کرد. جواد شمقدری که انتقاداتش از جشنواره های آن طرف آبی در یکی دو سال گذشته یکی از حاشیه های ثابت او به عنوان معاونت سینمایی بود؛ حالا تمام قد از برگزیده شدن این اثر در اسکار حمایت می‌کند؛ همان اثری که با معیارهای مورد انتقاد شمقدری در جشنواره های متعدد تقدیر شده بود.

دولتی شدن "جدایی نادر از سیمین" نه از آن جهت است که متولیان پشت پرده فرهنگ کشور یا بهتر بگوییم سیاسیون زمامدار فرهنگ به اندیشه های فرهادی یا امثال او اعتقاد دارند، بلکه از این جهت است که آنها می کوشند تا از ارتفاع این موج برای دست یابی به پله های بالا تر استفاده کنند؛ این اتفاق دقیقا از همان جنس رخداد فرهنگی است که برای نمایشگاه عکس هنرپیشه های زن سرمایه گذاری می‌کند...

 

 منبع سایت مشرق نیوز

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ دی ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک