کلاغ ها


+ حادثه در دماوند

دو تن از کوهنوردانی که طی ۴۸ ساعت گذشته در گردنه های دماوند مفقود شده بودند ، عصر ديروز در نزديكی پايگاه امدادی سوم هلال احمر مازندران پيدا شدند . از سرنوشت كوهنورد سوم كه از بعدازظهر دو روز گذشته از دوستان خود برای صعود به قله جدا شد هنوز اطلاعی در دست نيست . بهروز قبادی نژاد مسئول كوهنوردی منطقه زيرآب گفته است : با توجه به شرايط جوی و دمای ۲۰ درجه زير صفر احتمال زنده بودن اين فرد بسيار پايين است .

ايسنا  ۲۰/۱۱/۸۳

 

سومين جشنواره فرهنگی  ورزش كوهنوردی در استان مركزی ، كه با حضور ۳۰ هزار نفر از خانواده های اراكی در منطقه كوه سرخه برگزار شد ، با اعلام نفرات اول تا پنجم در بخش های ساخت آدم برفی و خانه اسكيمو به كار خود پايان داد .

سينا  ۲۰/۱۱/۸۳

 

صادق آقاجانی رئيس فدراسيون كوهنوردی ايران از تمامی علاقه مندان به اين رشته ورزشی خواست تا در روزهای آتی از رفتن به كوهستان پرهيز كنند . او خاطر نشان كرد : خوشبختانه در سوانح ريزش بهمن در شيرپلا و پلنگ چال تنها يك نفر از كوهنوردان دچار حادثه شده كه وضعيت وی نيز هم اكنون رضايت بخش است . آقاجانی در مورد دلايل تعويق دوباره مجمع عمومی فدراسيون كوهنوردی گفت : اين تعويق از سوی مسئولان سازمان تربيت بدنی بوده است و تا كنون دليل خاصی را در اين خصوص اعلام نكرده اند . زمان برگزاری اين مجمع هنوز مشخص نيست .

ايرنا ۲۱/۱۱/۸۳

 

كلاغ ها : آخرين باری كه مسئول فدراسيون پزشكی ورزشی ايران آماری از حوادث كوهستان را اعلام كرد مربوط به اوايل زمستان سال ۸۰ بود كه خبر از كشته شدن تعداد ۲۵ نفر ، فقط در كوه های شمال تهران و طي فقط  ۹ ماه اول سال ۸۰  ، می داد . با توجه به افزايش آمار حوادث و كشته های كوهستان ـ بخصوص در فصل زمستان ـ  و همچنين نبود يك سازمان منسجم و متخصص در امداد و نجات كوهستان ، شايد بتوان پيشنهادی را به فدراسيون كوهنوردی ايران ــ البته برای حدود چهار يا پنج دهه ديگر (!)  ــ ارائه داد :  ازآنجا كه ريشه ی بسياری از اين گونه حوادث را بايد در فقدان و يا سطح پايين آگاهی و دانش لازم نزد علاقمــندان به طبيعت و كوه پيمايان و همچنين كوهنوردان كشورمان جستجو كرد ، بنا بر اين می توان به جای صــــرف هزينــــه های سنگين ( مثلا ۴۰۰ ميليون تومان ) برای يك صـــعود ديگربرون مرزي ــ مثلا به قله اورست و خلق يك حماسه (!) ديگر ــ  اندكی و فقط اندكی به مسائل زير فكر كرد :

۱ـ صرف اين هزينه در جهت ايجاد و تقويت بنيان های يك تشكيلات متخصص و پايدار در امر امداد و نجات  كوهستان .

۲ـ صرف اين هزينه برای تاسيس اولين مدرسه كوهنوردی در ايران و ترويج آموزش های علمی اين ورزش .

۳ـ صرف اين هزينه برای به كارگيری تعدادی از بهترين مربــــيان كوهنوردی جهان  به منظور ارتقا سطح دانش و آگاهی عمومی و تخصصی مربيان و كوهنوردان اين سرزمين .

۴ـ صرف اين هزينه جهت تقويت پايه های تشكيلاتی اين ورزش و كمك به گروه های كوهنوردی بخصوص در شهرستان ها .

به نظرشما آيا انجام هر يك ازاين موارد نمی تواندخوديك حماسه باشد ؟  

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ بهمن ۱۳۸۳
تگ ها:
comment نظرات () لینک