کلاغ ها


+ بهمن بزقوش ، مرگ دو کوه نورد و فقدان سرویس های بهداشتی!!

" روز جمعه در جریان صعود دسته جمعی کوه نوردان شمال‌غرب کشور به ارتفاعات 3033 متری بزقوش در شهرستان سراب دو نفر از این کوه نوردان دچار حادثه بهمن شده و جان خود را از دست دادند. گروه شش نفره باشگاه کوه نوردی آلپ تبریز که در نوزدهمین صعود سراسری ارتفاعات بزقوش شرکت کرده بودند، پس از جدا شدن از سایر افراد گروه‌ و تغییر راه از مسیر معین شده، در بهمن گرفتار شدند . در این حادثه چهار نفر از این گروه کوه نوردی مصدوم شدند که در دم دو نفر از آنان فوت کرده و دو نفر دیگر توسط کوه نوردان و نیروهای امدادی نجات پیدا کرده و بوسیله بالگرد امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان جهت مداوا به تبریز منتقل شدند.

فرود چرخ‌بال هلال احمر استان به علت نبود موقعیت مناسب در محل حادثه، بیش از یک ساعت طول کشید. پیکر یکی از کوه نوردان فوت شده در ساعات اولیه حادثه پیدا شد و پیدا کردن پیکر بی جان نفر دوم به دلیل عمق بهمن ساعت ها طول کشید و بالاخره بوسیله سگ های جستجو پیدا شده و به شهرستان سراب انتقال یافت. در این گروه شش نفره آقایان نادر پور مهر و خلیل اقبالی جان خود را از دست دادند و رضا جوادی و عباس خدادادی مصدوم شدند . عدم توانایی و مهارت امدادگران، تاخیر در امداد رسانی، نبود امکانات کافی و اولیه امداد و نجات در زمان بروز حادثه، عدم حضور امدادگران در مسیر صعود جهت راهنمایی و جلوگیری از ورود به مسیرهای انحرافی و همچنین بسته بودن سرویس های بهداشتی از جمله مواردی بود که برخی از کوه نوردان شرکت کننده در این صعود از آن انتقاد کردند.

افراد حادثه دیده هم از تاخیر در امداد رسانی به محل حادثه ابراز گله مندی کرده و اظهار داشتند : نفراتی که جهت مطلع کردن وضعیت ما به گروه امداد و نجات مستقر در دامنه کوه مراجعه کرده بودند به محل حادثه بازگشتند اما امداد رسانان با تاخیر بیش از حد در محل حاضر شدند .همچنین یک نفر از مصدومین این حادثه از اعزام هلی کوپتر نجات به محل از هلال احمر استان تشکر نمود. سرپرست تیم کوه نوردی بزقوش هم طی مصاحبه ای علت این حادثه را منحرف شدن گروه آلپ از مسیر تعیین شده عنوان کرد و افزود : این گروه در مسیری حرکت کرده بود که آن منطقه کاملا بهمن خیز بود . مسعود زارع نسب در مورد انتقاد کوه نوردان نسبت به عدم وجود امکانات اظهار داشت : نیروهای هلال احمرسراب پس از اطلاع بلافاصله در محل حضور یافتند و نباید بیش از این انتظارداشت چرا که خود افراد حادثه دیده موجب بروز این مشکل شده اند .

رئیس هئیت کوه نوردی شهرستان سراب همچنین با اشاره به مشکل تعطیل بودن سرویس های بهداشتی در ابتدای مسیر کوه نوردی گفت : با توجه به برودت هوا امکان برقراری و دایر نمودن سرویس های بهداشتی نبود .

خبرگزاری ایسنا

..

.

عمیقا متاسفیم که در نگاه و تفکر آن کوه‌نوردانی که مصاحبه کرده‌اند و هم‌چنین رئیس هیئت کوه‌نوردی شهرستان سراب ، مرگ دو کوه‌نورد و هم‌نورد به لحاظ اهمیت موضوع و ارزش های خبری ، هم‌سنگ و هم‌تراز فقدان سرویس های بهداشتی بوده است!!   عمیقا برای فرهنگ حاکم بر کوه‌نوردی کشورمان متاسفیم!

.

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک