کلاغ ها


+ آلپ تبریز: گزارشی از حادثه ی سقوط بهمن در بزقوش

" جمعه  ۱۴/۱۱/۹۰ اکثر اعضا باشگاه جهت حضور در صعود سراسری شمال‌غرب کشور در بزقوش حضور داشتند که در ابتدای مسیر ۴ نفر از اعضا باشگاه با جدا شدن از مسیر عمومی به قصد صعود مسیر موسوم به گرده (مسیر شماره ۲ صعود سراسری) به سمت یال غربی دره آبشار حرکت می کنند و به هنگام عبور از دره جهت رسیدن به مسیر برف‌کوبی شده توسط تیم اصلی که تقریبا یک ساعت قبل حرکت خود را آغاز کرده بودند دچار سانحه بهمن می شوند که در اثر سقوط بهمن دو نفر از دوستان‌مان بنام های خلیل اقبالی و نادر پور مهری  فوت نموده و دو نفر دیگر از اعضای تیم بنام عباس خدادی از ناحیه کمر و رضا جداری از ناحیه پای راست دچار ضرب دیده‌گی می‌شوند. (رضا جداری امروز از بیمارستان ترخیص شد)

قابل ذکر است بهمن  حوالی ساعت ۱۰ رخ داده و ساعت ۱۵/۱۰با تماس اولین نفر نجات یافته از بهمن (آقای رضا جداری) با سایر اعضا باشگاه که در مسیر عمومی درحال صعود بودند به همراه سایر کوه‌نوردان به طرف محل حادثه حرکت کردیم و ساعت ۴۵/۱۰ به دره بالای آبشار رسیدیم که قبل از رسیدن ما چند نفر از کوه‌نوردان نزدیک محل سقوط بهمن امداد رسانی را آغاز کرده و رضا و عباس را نجات داده بودند که بعد از حضور امدادگران عباس و رضا با کمک امداد‌گران هلال احمر به پایین منتقل و با استفاده از هلیکوپتر هلال احمر به تبریز انتقال داده شدند و عملیات جستجو ادامه می یابد که جسم بی‌جان خلیل  ساعت ۱۵/۱۱ و نادر ساعت ۱۵/۱۶ پیدا شد. قابل ذکر است تیم امداد و نجات کوهستان  هلال احمر به همراه سگ زنده‌یاب هلال احمر در ساعت ۴۵/۱۴ در محل بهمن حضور داشتند... از وبلاگ: گروه کوه نوردی آلپ تبریز "

.

.

 بعد از انتشار این گزارش کوتاه ، اکنون گروه کوه‌نوردی آلپ تبریز  وظیفه دارد برای افکار عمومی توضیح دهد که: در این صعود سراسری و مشترک گروه ها، آیا جدا شدن آن 4 عضو از مسیر عمومی، حرکتی خودسرانه بوده است یا با اطلاع ، هماهنگی و دستور سرپرستی برنامه صورت گرفته است؟ گروه کوه‌نوردی آلپ تبریز مسئولیت این حرکت و تصمیم اشتباه در جدا شدن از مسیر عمومی و انتخاب اشتباه مسیر دره برای رسیدن به تیم اصلی را متوجه چه کسی می‌داند؟ 4 عضو باشگاه یا سرپرستی برنامه؟ آیا این 4 عضو گروه آلپ تبریز دوره‌های آموزشی لازم را در مورد بهمن و خطرات آن در کوهستان گذرانده بودند یا خیر‌؟

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک