کلاغ ها


+ نقد و بررسی صعود مسیر جدید در برودپیک

باشگاه آرش : همان‌طور که پیش‌تر وعده داده شد و بنابر رسم قدیمی باشگاه کوه‌نوردان آرش که همان نقد کردن و نقد شنیدن است، از تمامی کوه‌نوردان، مربیان و صاحب نظران در عرصه‌ی کوه‌نوردی دعوت می‌شود تا در جلسه‌ی گزارش و نقد و بررسی تلاش باشگاه کوه‌نوردان آرش برای صعود مسیری نو بر روی قله‌ی برودپیک حضور به هم رسانند.

عناوین اصلی این گردهمایی به شرح زیر خواهد بود:

گزارش مختصری از تلاش این باشگاه در سال 88

گزارش کامل برنامه‌ی اجرا شده در سال 90 همراه با نمایش عکس و فیلم

نقد و بررسی دستاوردها، چالش‌ها و نقاط ضعف در قالب پرسش و پاسخ

 

زمان: چهارشنبه 26 بهمن 1390 ساعت 17 الی 20

مکان: سالن همایشهای ستاد ساماندهی سازمانهای مردم نهاد،خیابان انقلاب، دروازه ی دولت، بین مفتح و بهار، خیابان خاقانی،روبروی دانشگاه تربیت معلم، پلاک 76

.

.

 

   گروه آرش، برودپیک88 و فقط 20 متر گشایش مسیر نو !!

 

_ آنچه از گشایش مسیر نو  و  جدید در برنامه‌ی " برودپیک سال 88 " باشگاه کوه‌نوردان آرش گفته می شود _ در معنای واقعی خود _ فقط تراورس و صعود 20 متری یک گنبد برفی (عکس بالا ) در تیغه‌ی جنوب‌غربی برودپیک را دربرمی‌گیرد.

 _ " در سومین روز راهپیمایی به سمت بارگاه اصلی به طور کاملا اتفاقی با یک کوه‌نورد فرانسوی برخورد کردیم که می‌گفت از دو تلاش برای صعود مسیری جدید در برود‌پیک بازگشته است. گروه دو نفره آنها یک تلاش بر روی یال جنوبی و تلاشی دیگر بر روی تیغه جنوب غربی (همان جبهه مورد نظر ما) داشته اند. با نگرانی به کمک کامپیوتر یکی از دوستان عکس‌ها و کروکی مسیر مورد نظرمان را به او نشان دادیم. متاسفانه! تقریبا همان مسیری را صعود کرده بودند که مورد نظر ما بود اما خوشبختانه! یال افقی در ارتفاع 6200 متر(بعد از بارگاه 2 ما) را تمام نکرده و از اواسط آن بازگشته بودند. آنها کلا سه روز را برای صعود و فرود مسیر به روش آلپی صرف کرده بودند و طبق اظهارات او شرایط نامساعد برف مانع از ادامه مسیر شده بود و دیگر اینکه صعود آنها پاک بوده و هیچ چیز به جز یک میخ به جا نگذاشته بودند...صعود تحسین‌برانگیز و پاک فرانسوی‌ها باعث شد ... رامین شجاعی_ وبلاگ داستان کوه "

 

_ " یک تیم دو نفره فرانسوی قسمت اعظم آن مسیر را قبل از ما صعود نموده بود اما از صعود 20 متر مشکل در انتهای مسیر بازماند که تیم ما موفق به صعود آن شد و به همین دلیل به آن " مسیر ایرانی‌ها" اطلاق می شود ... هدف برای یک مسیر جدید، رساندن آن به جایی است که از نظر تئوری، صعود بعد از آن تا قله قابل انجام باشد ... صرف اینکه یک مسیر به قله منتهی نمی شود دلیلی بر ناتمام بودن آن نیست ... رامین شجاعی _ کامنتینگ کلاغ‌ها"

 

_ پذیرفتن تئوری‌های رامین شجاعی برای "تملک نام مسیر" و نادیده‌گرفتن تناقض‌های درونی آن کار ساده‌ای نیست. در واقع می‌توان گفت تلاش آن دو فرانسوی تا برج سنگی (گوشه پایین در سمت چپ عکس بالا) به صورتی دقیق از خصوصیات یک گشایش مسیر کامل برخوردار بوده است و این نکته را می توان حتی با تئوری‌های ارائه شده توسط رامین شجاعی نیز مورد تاکید قرار داد .

 

_ رامین شجاعی از بازماندن و ناتمام ماندن برنامه‌ی فرانسوی‌ها سخن می گوید در حالی که بازماندن و اعتراف به پروسه‌ای ناتمام ، به مثابه‌ی واقعیت‌هایی انکارناپذیر ، در گزارش فنی او از برنامه‌ی آرش نیز وجود دارد :" من چنین توانی در تیم‌مان نمی‌دیدم ... نشانه‌هایی از خسته‌گی روحی و جسمی در بیشتر اعضا ... تقریبا همه‌گی به اینکه قادر نخواهیم بود قسمت دوم را تمام کنیم متفق‌القول بودیم ... رامین شجاعی _گزارش فنی " اگر برنامه ی فرانسوی‌ها ناتمام بوده ، برنامه‌ی آرشی‌ها هم ناتمام بوده است بنابراین تمایز و یا برتری تیم آرش برای تملک نام مسیر را در کجا باید جست‌و‌جو کرد؟ در تئوری " قسمت بندی" مسیر کلی تا قله ، آن‌گونه که رامین شجاعی استدلال می‌کند؟ حتی با توجه به قسمت‌بندی مسیر ، چرا باید انتهای مسیر را ادعای آرشی‌ها (گنبدبرفی) بدانیم و مثلا برای تیم فرانسوی ، آن برج سنگی _ و دقیقا مطابق تئوری شجاعی _ انتهای قسمت اول برنامه‌شان تعریف نشود؟ چه معیاری در میان وجود دارد؟ رسیدن به مسیر عادی ... رامین شجاعی ؟ اگر کوه مورد نظر ما دارای هیچ سابقه‌ی صعودی نبود و در نتیجه چیزی به نام "‌رسیدن به مسیر عادی" برای آن وجود نداشت، تکلیف تئوری‌های ما برای تملک نام مسیر چه می‌‌شود و برای تعریف انتهای مسیر در هر قسمت تا رسیدن به قله ، مبنا و معیارمان چه چیز خواهد بود؟

 

_ وقتی رامین شجاعی در تعریف گشایش مسیر و هدف آن می‌گوید: " هدف برای یک مسیر جدید، رساندن آن به جایی است که از نظر تئوری، صعود بعد از آن تا قله قابل انجام باشد ... " مگر نه این‌است که تلاش تحسین‌برانگیز و پاک فرانسوی‌ها در گشایش مسیر جدید و نو تا برج سنگی همانا رساندن آن به جایی بوده است که تلاش بعدی آرشی‌ها در عمل نشان داد که صعود بعد از آن تا قله قابل انجام است؟ آیا غیر از این است که  کلمه به کلمه‌ی تعریف رامین شجاعی بر صحت و حقانیت تلاش فرانسوی‌ها برای یک گشایش مسیر کامل (در تئوری قسمت بندی مسیر) دلالت دارد؟

 

_ قسمت اعظم مسیر قبلا توسط دو فرانسوی برای اولین بار گشایش و صعود شده بود . در برنامه ای که کلا سه روز را برای صعود و فرود مسیر به روش آلپی صرف کرده بودند(شجاعی) و تیمی از کوه‌نوردان باشگاه آرش در برنامه‌ای که برای صعود این مسیر در مدت 45 روز در حدود 2050 متر طناب ثابت نصب شد و سه بارگاه ثابت و دو بارگاه موقت بر پا گردید(شجاعی)   و با چندین برابر نیرو و امکانات تیم فرانسوی ، با تراورس و صعود 20 متری یک گنبد برفی بعد از آن ، مدعی تملک نام برای مسیر می شود ... پذیرفتن اخلاقی و عادلانه بودن این رفتار کوه‌نوردان باشگاه آرش براستی سخت است!   

 

_ آنچه از گشایش مسیر نو  و  جدید در برنامه‌ی " برودپیک سال 88 " باشگاه کوه‌نوردان آرش گفته می شود _ در معنای واقعی خود _ فقط تراورس و صعود 20 متری یک گنبد برفی (عکس بالا ) در تیغه‌ی جنوب‌غربی برودپیک را دربرمی‌گیرد.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک