کلاغ ها


+ گزارش حادثه ی دماوند و مرگ کریم نادعلیان

" ... از درون مخروطی بدون هیچ استراحتی و با توجه به اینکه وقت زیادی برای پایین رفتن نداشتیم به سمت پایین سرازیر شدیم. آقای نادعلیان به سمت شن اسکی جنوبی به راه افتاد و پشت سر او حمید و در آخر تیم هم من حرکت می کردم. مسیر ما تراورس از زیر قله غربی به شن اسکی جنوبی بود. حدود ۲۰ دقیقه بود که از شروع حرکت ما می گذشت، ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر ارتفاع کم کرده بودیم که ناگهان آقای نادعلیان تعادل خود را از دست داد و سقوطی در حدود ۳۰ الی ۴۰ متر روی شیبی پوشیده از برف فیرن داشت. در نقطه ای که متوقف شده بود تکه سنگ های بزرگ وجود داشتند که باعث نگه داشتن او شده بودند.حمید شروع به دویدن کرد. فاصله من با او حدود ۱۰ متر بود. با توجه به خستگی زیادی که داشتم خیلی آرام خود را به  آن دو رساندم. حمید به من گفت آقا کریم نبض ندارد. کلاه ضد طوفان آقا کریم را بالا زده و نبض گردنی او را چک کردم ولی متاسفانه دیگه آقا کریم نفس نمی کشید و نبض گردنی هم نداشت. مقداری خون از بینی ایشان خارج شده بود و روی تخته سنگی که کنار سرش بود ریخته بود. خراشی هم روی پیشانی ایشان وجود داشت ... "

متن کامل گزارش ادیب یعقوب زاده در سایت گروه کوه‌نوردی کاوه اراک :

http://kaveharak.com

.

.

  آقای یعقوب زاده عزیز ،اقدام برای  انتشار گزارش  حادثه‌ای که منجر به مرگ هم‌نورد خوب‌تان شادروان کریم نادعلیان شد بی‌شک نشانه‌ی احساس مسئولیت شما در قبال افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان است . احساس مسئولیتی که نمونه و نظیر آن در روزگار ما و بخصوص نزد گروه‌ها و باشگاه‌ها و تشکل‌های سنتی این ورزش کمتر دیده می‌شود. به شخصه بعد از خواندن این گزارش ، نکاتی را مبهم یافتم و پاره‌ای پرسش‌ها برایم شکل گرفت که بسیار ممنون خواهم شد توضیحاتی نیز برای آن ارائه فرمائید:

_  ماشین شما در ناندل بود. آیا تصمیم به بازگشت از مسیر جنوبی از همان ابتدای برنامه وجود داشت یا بعدا گرفته شد؟

_ با توجه به عکس‌هایی که به محل احتمالی حادثه اشاره شده و جمله‌ی گزارش شما که : " از درون مخروطی بدون هیچ استراحتی و با توجه به اینکه وقت زیادی برای پایین رفتن نداشتیم به سمت پایین سرازیر شدیم. آقای نادعلیان به سمت شن اسکی جنوبی به راه افتاد " ... همان گونه که در عکس ها مشخص است محل احتمالی حادثه چندان ربطی به مسیر شن اسکی جنوبی ندارد . درشرایطی که از درون کاسه قله ، می‌توان مستقیما در مسیر شن اسکی های جنوبی قرار گرفت دلیل آن " تراورس از زیر قله غربی به شن اسکی جنوبی " چندان مفهوم نیست؟ آیا برای بازگشت، مجددا به طرف مسیر غربی رفته اید و سپس منصرف شده و بازگشت به مسیر جنوبی را انتخاب کرده اید؟ آیا به دلیل وضعیت نامناسب جوی ، هنگام سرازیر شدن از قله ، مشکلی به نام گم شدن و ابهام در تشخیص مسیر درست داشته اید؟

_ با توجه به اینکه در برنامه ی جی پی اس نیز همراه داشته‌اید، آیا محل قرار دادن پیکر مرحوم نادعلیان ثبت شده است؟.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ بهمن ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک