کلاغ ها


+ وبلاگ ماگما: دنیای کوه نویسی ما ...

نمی دانم اصلا وبلاگ برتر عنوان درستی هست یا نه ... این که چرا وبلاگ می‌نویسیم . وظیفه ما در این حیطه در برابر خوانندگان و خودمان چیست و ملاک صحیح برای چنین عنوان یا انتخابی اصلا وجود دارد یا نه ؟

هر چند تعریف وبلاگ و تفاوت آن با سایت خود می تواند نویسنده را از حیث وظایف حرفه‌ای تا حد زیادی متمایز کند .  اما می‌بینیم که در وبلاگ هایی با زمینه کوه‌نوردی این موضوع تا حد زیادی تخصصی شده و وجود این همه وبلاگ در یک رشته ورزشی خود نشان دهنده ذوق سرشار قشر کوه‌نورد و البته تمایز فرهنگی قابل لمس بین کوه‌نوردان با بسیاری از ورزشکاران دیگر می باشد . این حرکت فرهنگی در صعود قلم به اوج خود رسیده و منحصر به فرد می‌باشد .

اما واقعا وظیفه یک کوه‌نویس چیست ؟ خواننده از او چه انتظاراتی دارد و آیا اصلا داشتن انتظار از نویسنده یک وبلاگ که بی هیچ چشم‌داشتی تنها از روی علاقه شخصی‌اش می‌نویسد می تواند درست باشد یا نه ؟

 کوه‌نویسی برای بسیاری از ما شاید دیگر به عادتی خوب تبدیل شده . موضوعات مختلفی در دنیای کوه‌نویسی وجود دارند که پرداختن به تمامی آن‌ها از یک وبلاگ به تنهایی بر نمی‌آید اما با شناختن وبلاگ‌های خاص خواندن موضوعات مرتبط با آن چه انتظارش را داریم در آن هم در وبلاگ‌هایی که می‌شناسیم‌شان لذت بخش است .

به عنوان مثال :

حسین رضایی در کوه‌نوشت به عنوان یک وبلاگ‌نویس به تنهایی تمامی اخبار فدراسیون کوه‌نوردی و قسمت اعظمی از وقایع کوه‌نوردی کشور را پوشش می‌دهد . خواندن وبلاگ او به تنهایی ( هر چند شاید نویسنده بسیاری از مطالب خود شخص رضایی نباشد ) خواننده را  در حد کافی با اخبار داخلی کوه‌نوردی کشور آشنا می‌کند . کوه‌نوشت به عنوان یک وبلاگ بار سنگینی را بر دوش می‌کشد .

 

وبلاگ کوه‌نوردی ورزش و سلامتی تقریبا تنها وبلاگی‌ست که اخبار کوه‌نوردی خارجی  روز را با ترجمه‌های خوب فریدون شیر محمد‌لی منتشر می‌کند . کار  روزانه  ترجمه از سایت‌های معتبر کوه‌نوردی جهان این وبلاگ را در زمینه خودش منحصر به فرد کرده است  .

 

وبلاگ کلاغ‌ها وبلاگی بی‌تعارف در بین سایر وبلاگ‌های کوهنوردی‌ست . فرامرز نصیری در کلاغ‌ها تنها کسی‌ست که سوالات سختی از دنیای کوه‌نوردی می‌پرسد که شاید به مزاج بسیاری از ما که به جواب دادن ها و شنیدن های سرسری و قهرمان سازی های پوشالی عادت داریم خوش نمی آید . باز خورد‌های خوانندگان وبلاگ او تا حد زیادی می‌تواند فضای حاکم بر کوه‌نوردی کشور را به نمایش بگذارد .

 

دیواره بلند و انگشتان سر‌مازده وبلاگی‌ست با ویژگی‌هایی که از یک مدرس سراغ داریم . درج نکات علمی و فنی شهرام عباس نژاد و علاقه او به آموختن و آموزش دادن این وبلاگ را در این زمینه از سایر وبلاگ‌های هم‌طرازش سرآمد می‌کند .

   

طنز کوه وبلاگی که طنز‌های تلخ و شیرینش حقیقتی از دنیایی‌ست که در آن زندگی می‌کنیم . طنز کوه وبلاگی منحصر به فرد است که  اتفاقات دنیای کوه‌نوردی را از دید تیز بین فرشید داوودی به تصویر می‌کشد  . موضوعات ساده و پیچیده ای که همگی از نگاه طنز قابل تامل و تفکر‌اند . نوشته‌های جدی فرشید داوودی در مکث و تعاملی میان این دو می‌توان دریافت که طنز نویسی او بی هدف و محتوا نیست  .

 

 کوهستان  مسایل کوه‌نوردی کردستان و بعضا ایران را با حساسیت‌های ویژه رامیار کاردار دنبال می کند . دغدغه‌های او در مورد کوه‌نوردی شهر و دیارش و علاقه او به طبیعت زادگاهش نمونه‌ای کوچک است از ستمی که در حق بیشتر شهرستان‌های ایران و هییت های کوه‌نوردی استان ها روا می‌شود  که همگی تا حد زیادی شبیه یکدیگرند . نقد‌هایی از او که گاهی احساسی و شتاب زده‌اند نمک این وبلاگ است که خواننده را تا حد زیادی پیگیر اتفاقات جاری می‌نماید اما صدای او صدای عدالت خواهی‌ست که در جستجوی حقیقت کوتاه نمی‌آید .

 

متن کامل نوشته‌ی فواد رضاپور را در وبلاگ ماگما بخوانید:

http://www.magma.blogfa.com

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ اسفند ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک