کلاغ ها


+ آغاز نقشه‌برداری از غار «کتله‌خور» برای محافظت بیشتر

عضو هیأت مدیره‌ی انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران از نقشه‌برداری غار «کتله‌خور» زنجان برای برنامه‌ریزی جامع‌تر و جلوگیری از تخریب‌های ناشی از بازدید گردشگران خبر داد.  سعید هاشمی‌نژاد که از چندی پیش همراه هیأتی از غارنوردان و غارشناسان ایران، نقشه‌برداری از غار کتله‌خور زنجان را آغاز کرده است، در این‌باره توضیح داد: غار کتله‌خور زنجان از مدت‌ها پیش، گردشگری شده بود. سال 2003 میلادی دو غارنورد آلمانی و سوییسی نزدیک به 12 کیلومتر از این غار را نقشه‌برداری کردند؛ ولی علامت سؤال‌هایی روی نقشه‌ی آن‌ها وجود داشت، چون این افراد فقط یک‌ماه فرصت نقشه‌برداری داشتند و عوامل محیطی نیز اجازه نداده بود که این کار را کامل کنند.

 او بیان کرد: ما حدود چهار کیلومتر دیگر از این غار را نقشه‌برداری کردیم و در حال حاضر به 16 کیلومتر از این غار با نقشه، دسترسی داریم. همچنین توانستیم به برخی نقاط ابهام و سؤال‌های نقشه‌برداری پیشین پاسخ دهیم و جالب است که بخشی از مسیرها و پستی و بلندهای این غار به‌هم می‌رسد. وی درباره‌ی این‌که نقشه‌برداری کامل از غار کتله‌خور در چه مدت زمانی امکان‌پذیر است؟ اظهار کرد: به هیچ عنوان نمی‌توان زمان مشخصی را برای نقشه‌برداری کامل از این غار تعیین کرد، کتله‌خور شعبه‌های زیادی دارد، بویژه این‌که معابر داخلی این غار به‌گونه‌ای است که امکان گم شدن در آن، زیاد است و کشیدن نقشه‌ی آن نیز دشواری‌های خاص خود را دارد. در واقع، شرایط غارها مدت زمان لازم برای نقشه‌برداری را تعیین می‌کند.

هاشمی‌نژاد در ادامه گفت: فکر می‌کنم در گذشته می‌خواستند غار کتله‌خور را به‌عنوان یک اثر طبیعی در یونسکو ثبت جهانی کنند؛ ولی به‌خاطر ساخت‌وسازهایی که داخل این غار انجام شد، دیگر در آن رده قرار نگرفته‌ است؛ ولی حالا مسؤولان این غار بر تخریب نشدن و حفظ کلیت آن تأکید دارند و می‌خواهند نقشه‌ی درستی از آن تهیه شود تا برنامه‌ریزی‌ها را جامع‌تر انجام دهند و از آسیب‌های ناشی از بازدید گردشگران جلوگیری کنند.او به تخریب‌هایی که در مسیر ورودی غار کتله‌خور برای گردشگری کردن آن انجام شده است، اشاره و بیان کرد: اگر غارهایی مانند کتله‌خور زنجان، نقشه داشته باشند می‌توان از آن‌ها حفاظت کرد و برنامه‌ریزی‌های مربوط به تغییرات داخلی آن‌ها را جامع‌تر و مناسب‌تر انجام داد و حتا در یونسکو هم به ثبت جهانی رساند.

 هاشمی‌نژاد اظهار کرد: غار کتله‌خور با وجود تمام زیبایی‌هایی که دارد، به‌خاطر تخریب‌های انسانی صورت‌گرفته در دهانه‌ی ورودی آن، دیگر امکان ثبت شدن در فهرست جهانی یونسکو را ندارد.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٢ اسفند ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک