کلاغ ها


+ ویرانی عمدی غار اشکفت گاوی

به‌دنبال تخریب‌‌های مکرر غار اشکفت گاوی به‌عنوان یکی از مهمترین غارهای پارینه‌سنگی ایران، انجمن علمی باستان‌شناسان ایران بیانیه‌ صادر کرد. این برای نخستین بار نیست که غارهای پارینه سنگی به صورت عمدی تخریب می‌شود و مسئولان مربوطه واکنشی نشان نمی‌دهند.

انجمن علمی باستان شناسی ایران تخریب اشکفت گاوی یکی از مهمترین محوطه های پارینه سنگی ایران در مرودشت فارس، بر اثر فعالیت‌های سنگ تراشی پیرامون این غار را به شدت محکوم کرد.  به نظر می‌رسد که امروز مسئولان سازمان میراث فرهنگی واکنش خود را نسبت به این تخریب‌های عمدی از دست داده و به دنبال تخریب این غار پارینه سنگی هیچ گونه شکایتی از متخلفان نکرده و پیگیر آن نمی‌شوند. چندی پیش نیز خبرگزاری CHN، خبری دراین باره منتشر کرده بود، اما باز هم خبری از واکنش مسئولان این سازمان برای جلوگیری از تخریب این غار نشد.

«حامد وحدتی نسب»، سخنگو و نایب رییس انجمن علمی باستان شناسان ایران درباره دلیل انتشار این بیانیه می‌گوید: «وقتی هیچ گونه ارتباطی بین باستان شناسان و مدیران میراث فرهنگی وجود ندارد، بنابراین ناچار هستیم، صدای خود را از طریق رسانه‌ها به گوش مسئولان برسانیم.» وی همچنین در گفت و گویی با CHN، درباره اهمیت این غار توضیح می‌دهد:« محوطه اشکفت گاوی در مرودشت فارس، نخستین بار در بررسی‌های ویلیام سامنر در دهه شصت میلادی شناسایی شد.سپس مایکل روزنبرگ باستان شناس سرشناس آمریکایی در سال 1357 خورشیدی آنجا را کاوش کرد. روزنبرگ در پایان کار، مقالاتی درباره وجود لایه‌های استقراری از پارینه سنگی زیرین (قدیم) تا فراپارینه سنگی نوشت و خبر از وجود چنین لایه های استقراری در باستان شناسی پارینه سنگی ایران و خاورمیانه داد و آن‌ها را بی‌همتا خواند...

خبرگزاری میراث فرهنگی

 

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ اسفند ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک