کلاغ ها


+ بهترین وبلاگ های کوه و کوه نوردی در سال 90

" هر وبلاگ یک فضای اینترنتی است و نویسنده‌ی آن _که به بلاگر و یا وبلاگر معروف است‌_ این فضا را با آمیزه‌ای از خاطرات، خبرها و لینک‌هائی که دوست دارد پر می‌کند. وبلاگ‌ها خاطرات هستند و خبرهائی در باره خبرها. به نظر من نویسنده‌گان وبلاگ‌ها، حکم راهنماها را در مناطق کوهستانی اینترنت دارند. درست است که آنها هر روز تجارب شخصی و یا خاطرات خود را برای دیگران بازگو می‌کنند اما همین که به لینک‌دهی رو می‌آورند ، تبدیل به راهنما می‌شوند و به قول کوه‌نوردها تبدیل به شرپا می‌شوند. این بلاگرها اعلام موضع هم می‌کنند. گاه و بی‌گاه نظرات خود را در مورد مهم‌ترین رویدادها بیان می‌کنند. پس از این جنبه هم می‌توان آنها را ابزارهای چک کردن واقعیت قلمداد کرد. بلاگرها در واقع دیدگاه‌های آلترناتیو و متقابل هستند در برابر دیدگاه‌های رسانه‌های حاکم... وبلاگ‌ها فضایی را که رسانه‌های حاکم می‌خواهند مخاطبان را در آن محصور سازند تغییر می‌دهند... و در واقع نوک تقابل وبلاگ‌ها و رسانه‌های چاپی در گستره یا فضای حاکم یا بافت حاکم است... این بافت حاکم عملا یک گفتمان نوشتاری است. گفتمانی که رسانه های حاکم آن را حفظ می‌کنند و با ادبیاتی که به کار می‌گیرند عملا هر وضع موجودی را مطلوب جلوه داده و باعث می‌شوند تا روایت رسمی هر رویداد و تحول بر اندیشه مخاطب غلبه کند. نقطه‌ی ستیز وبلاگ‌ها و رسانه‌های چاپی در همین گفتمان نوشتاری قرار دارد... نکته‌ی دیگر ، مجهول نویسی و معلوم نویسی است. مجهول نویسی برای گفتمان چاپی یک نقطه قدرت و نشانه‌ی حرفه‌ای بودن است نمونه: محافل آگاه بر این باورند که... اما مجهول نویسی در وبلاگ‌ها اصلا وجود ندارد و اساسا یکی از سرگرمی‌های وبلاگ های پرقدرت مچ گرفتن از مجهول نویسی‌های نشریات بزرگ است . محور گفتمان وبلاگ ، روحیه صراحت و معلوم بودن است. "

یونس شکرخواه _ خبرنویسی مدرن

 

وبلاگ کوهستان 

"کوهستان" در عرصه ی کوه_نوشته‌های شخصی ، بهترین وبلاگ در سال 90 بود. این وبلاگ بازتاب دغدغه‌های شخصی و نگاه منتقدانه‌ی رامیار کاردار نسبت به کوه‌نوردی استان کردستان و پاره‌ای از مسائل کوه‌نوردی ایران است. او در "کوهستان" سعی می‌کند با کوه_نوشته‌های شخصی خود و جمع آوری و ارائه‌ی خبرها و لینک‌هایی مفید و سودمند ، بتواند راهنمای خوبی برای علاقه‌مندان به کوه و کوه‌نوردی باشد. توجه جدی رامیار به فرهنگ و ادبیات و همچنین معرفی کوه‌ها و دیگر جلوه‌های کمتر شناخته شده‌ی طبیعت سرزمین‌اش ، براستی قابل تحسین است و "کوهستان" او می تواند الگوی خوبی در این زمینه برای کوه‌نویسان استان‌های دیگر کشورمان به‌شمار آید.

رامیار کاردار (وبلاگ کوهستان) :  http://lawansaqez.blogfa.com

 

  

 

وبلاگ کوه‌نوشت

در سالی که گذشت و در عرصه ارائه‌ی  اخبار کوه‌نوردی ایران ، وبلاگ "کوه‌نوشت" همانند سالیان گذشته ، کامل‌ترین و بهترین بود. حسین رضائی با سابقه‌ی بیش از هفت سال حضور فعال و سودمند ، نقش و جایگاهی بسیار ارزشمند و قابل احترام را در میان جامعه کوه‌نویسان کشورمان دارا می‌باشد و اهمیت وبلاگ "کوه‌نوشت" در زمینه‌ی آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعات روزانه‌ی کوه‌نوردی ایران اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست. "کوه‌نوشت" قالب و ساختاری حرفه‌ای و زبانی پاکیزه و بی‌نقص دارد و دوستان وبلاگ‌نویس می‌توانند از دانش و تجربیات حسین رضایی برای ارتقا کمی و کیفی فعالیت‌های مجازی خود بهره ببرند. 

حسین رضائی (وبلاگ کوه‌نوشت ) : http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

 

 وبلاگ کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گل‌کوه

"گل‌کوه" در سال 90 بهترین وبلاگ در زمینه انعکاس اخبار کوه نوردی و صعودهای ورزشی زنان ایران و جهان بود. این وبلاگ در هفتم تیر 1390 و با پستی به یاد فرخنده صادق (نخستین بانوی ایرانی فاتح اورست) کار خود را آغاز نمود: "بهترین آغاز تو بودی توئی که زمانه مهر چندانی نثارت نکرد اما می‌دانم و می‌دانیم که نخستین غزال تیزپا و عروس جاودانه دامنه‌های بیکران البرز مقدس باقی خواهی ماند. گل‌کوه را به یاد تو آغاز می‌کنیم‌".   به تیم نویسنده‌گان "گل‌کوه" و برای همه‌ی تلاش‌های خسته‌گی ناپذیرشان تبریک می‌گوئیم.

وبلاگ گل‌کوه : http://mountainflower.blogfa.com

 

 

 

وبلاگ طنزکوه

"طنزکوه" وبلاگی است که فرشید داودی در آن با نگاهی تیزبین و با زبان طنز ، به طرح مهم‌ترین تضادها و تقابل‌ها و چالش‌های جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان می‌پردازد. در پست‌های "طنزکوه" می‌توانیم نقد پنهان او را نسبت به نشانه‌های بی‌خردی در ورزش کوه و همچنین ناسازگاری وقایع و رویدادها با عقل و عرف را به روشنی ببینیم. فرشید داودی تلاش دارد در این روزگار عبوس ، گل لبخند را بر لبان‌مان بنشاند و خنده‌های فراموش شده را به یادمان بیاورد. "طنزکوه" بهترین وبلاگ عرصه‌ی طنز در سال 90 بود.

فرشید داودی (وبلاگ طنزکوه) : http://www.tanzkuh.blogfa.com

  

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٤ اسفند ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک