کلاغ ها


+ باران به پاسارگاد آسیب رساند

باران بهاری امسال، پاسارگاد را به دلیل نبود سیستم‌های دفع آب مانند سال گذشته تا مرز تخریب کشاند. همان گونه که نوروز سال گذشته تخت جمشید نیز بر اثر باران دچار آب‌گرفتگی شده بود. مدیر سابق پایگاه داخلی تخت جمشید در این‌باره به ایلنا گفت: باران بهاری، امسال برای آثار باستانی استان فارس نه‌‌ تنها سبب مسرت نشد، بلکه آثار مخربی بر جا گذاشت.

مازیار کاظمی درباره آثار مخرب بارندگی‌ها برآثار باستانی مجموعه پارسه و پاسارگاد گفت: اگر با آغاز بارندگی روی سطوح سنگی گازهای آلاینده محیطی مثل SO2 و CO2 وجود داشته باشد، با توجه به ترکیب آن با آب باران، تبدیل به اسید می‌شود و خوردگی ایجاد می‌کند.

وی با بیان این‌که برخی از این آلاینده‌ها ممکن است در مجموعه تخت جمشید باشد، اما در پاسارگاد به علت آن که مجموعه هنوز صنعتی نشده، وجود ندارد، افزود: زمانی که هیچ آلاینده‌ای در محیط وجود ندارد، آب باران به تنهایی نیز به دلیل خالص بودن، استعداد زیادی برای حل کردن سنگ‌های آهکی در خود دارد.

 بارندگی‌های بهاری، بیشترین اثر تخریبی را روی آثار تاریخی دارد، اما به علت نبودن یخ‌زدگی در این فصل از سال، اثر تخریبی‌ مشهود و سریع نیست، اما در درازمدت و فصول سرما طبیعتا بارندگی‌ها اثر مخرب بیشتری بر آثار تاریخی می‌گذارند.

خبرگزاری ایلنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک