کلاغ ها


+ تاثیر تغییرات جوی روی پوشش گیاهی کوهستان‌های اروپایی

در یک مطالعه جدید از سوی دانشمندان آمریکایی معلوم شد که تشدید پدیده تغییرات جوی، پوشش‌های گیاهی کوهستانی در اروپا را تحت فشار قرار می دهد و باعث می‌شود که این گیاهان به تدریج به سمت ارتفاعات بلندتر پیشروی کنند.

مهاجرت و جابه‌جایی پوشش گیاهی در عین حال موجب کاهش تنوع گونه‌ها می‌شود. این مطالعه که شرح آن در مجله تخصصی «ساینس» منتشر شده،‌ مبتنی بر بررسی گیاهان و پوشش گیاهی روی 66 منطقه کوهستانی بین اروپای شمالی و مدیترانه است.

دانشمندان زیست محیطی در این مطالعه گزارش دادند که تعداد فزاینده گونه‌های گیاهی فقط روی کوه‌های شمال و مرکز اروپا یافت شدند در حالی که تقریبا در تمام مناطق کوهستانی مدیترانه، تعداد گونه‌های گیاهی یا ثابت مانده و یا کاهش پیدا کرده بودند. در این بررسی‌ها، متخصصان آکادمی علوم اتریش و دانشگاه وین با همکاری یکدیگر نقشه‌ای از گونه‌های گیاهی بر روی هر یک از مناطق تحت مطالعه در سال‌های 2001 و 2008 میلادی تهیه کردند.

هارالد پائولی از دستیاران این پروژه تاکید کرده است: نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که کاهش پوشش گیاهی در مناطق مدیترانه‌ای نگران کننده است چون کوهستان‌های این منطقه دارای پوشش گیاهی بسیار منحصر به فردی هستند و قسمت عمده‌ای از گونه‌های گیاهی آن، فقط و فقط مختص این منطقه کوهستانی هستند و در هیچ کجای دیگر بر روی زمین یافت نمی‌شوند. این دانشمندان هم چنین اعلام کردند که اکثر مناطق مدیترانه‌ای در دهه‌های آتی حتی خشک ترهم خواهند شد.

ایسنا

عکس از فرامرز نصیری

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک