کلاغ ها


+ رامیار : صعود قلم از سر آغاز تا کنون ...

صعود قلم حرکت جمعی وبلاگ‌نویسان دنیای کوه‌نوردی است که شاید برای آن دسته از دوستانی که کمتر با این جریان آشنا هستند بد نباشد در خصوص تاریخچه‌ی مختصر آن بدانند. بسیاری از کوه‌نویسان شاید در جریان اتفاق‌هایی که در این سالیان افتاده است نباشند و یا ساختار صعود قلم و سرگذشتش برایشان خواندنی باشد. در این نوشتار سعی دارم به پاس قدردانی از زحمات افرادی همچون فرامرز نصیری ، آنا فراهانی ، مرتضی صالحی فرد ، عرفان فکری ، فواد رضا پور و ... تاریخچه‌ای کلی و بدون جزئیات از سرگذشت صعود قلم به زعم خودم بنویسم.

 

اولین حرکتی که وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد در دیدار در دنیای مجازی شاهدش بودند فراخوان فرامرز نصیری بود که بنیان این گونه حرکت‌ها را بنا نهاد . این فراخوان در پلنگ چال نخستین دیدار کوه‌نویسان را در دنیای واقعی رقم زد . برنامه ای که تعداد معدودی از کوه‌نویسان در آن حضور داشتند که از جمله کوه‌نویسانی که در حال حاضر هم می‌نویسند می‌توان به فرامرز نصیری ، احسان بشیر گنجی ، عباس محمدی ، فرشید فاریابی و محمد والی نژاد اشاره کرد .

 

دومین برنامه‌ای که کوه‌نویسان در خارج از چهارچوب مجازی ترتیب دادند در توچال بود و به گمانم پیشنهاد آقای حامد حصاری بود که نام این حرکت را صعود قلم نهادند و به گمانم سرپرستی این برنامه به آنا  فراهانی سپرده شد .

سپس دریاچه گهر مقصد چهارمین دیدار و به عبارتی سومین صعود قلم کوه‌نویسان بود که دراین بین نقش کوه نویسان جنوبی در این برنامه قابل توجه بود .

اما صعود چهارم نیز که صعود قله ی دماوند بود با سرپرستی اکبر هاشمی و حضور کوه‌نویسانی  همچون احسان بشیرگنجی ، آنا فراهانی ، مرتضی صالحی فرد ، فرشید فاریابی ، رضا آموزگار و زنده‌یاد ساجده کشمیری و ... جان دوباره‌ای به صعود قلم بخشید .

 

سال 1387  تلاش های مرتضی صالحی فرد در برگزاری نظر سنجی ها و حتی میزبانی صعود قلم  در قله ی بینالود گامی دیگر در مسیر تکامل این حرکت کوهنویسان بود . که بی شک  تلاشهای مرتضی در احیای صعود قلم پس مدتی وقفه غیر قابل انکار است . متضی جوانی ساده ، دوست داشتنی از دیار خراسان است که دلسوزی و علاقه اش به تداوم صعود قلم بر کسی پوشیده نیست به طوری که تمامی زحمات نظرسنجی ها و حتی میزبانی سال 1387 را یک تنه به جان خرید .

 

 

سال بعد مرتضی صالحی فرد با برگزاری رای گیری در بین چند برنامه در وبلاگ    شخصیش راه را برای صعود پنجم هموار کرد و مهرچال مقصد بعدی صعود  قلم شد که عرفان  فکری به عنوان میزبان زحمات زیادی متقبل شد و صعود پنجم با تلاش های عرفان فکری  در هم آمیخت و خاطره‌ای زیبا از مهرچال در ذهن تعداد کثیری از کوه نویسان بجا ماند .

آنا فراهانی سال1388 نیز یک بار دیگر مسئولیت برگزاری صعود قلم را برعهده گرفت و اقدام به رای‌ گیری نمود که ماحصل این رای گیری‌ها انتخاب قله‌ی یخچال همدان بود که نقطه‌ی عطفی در صعودهای قلم به شمار می‌رفت .

 

فواد رضا پور با همکاری دوستان همدانیش با توجه به شمار کثیری از کوه‌نویسان که شرکت نموده بودند موفق شدند مسیر صعود قلم را به سمت و سوی یک جریان دموکراتیک‌تر هدایت کنند. و در تلاشی ستودنی راه را برای هیئتی منتخب از کوه‌نویسان همواره کرد که بتوانند ادامه‌ی مسیر را به شکلی واضح‌تر و مشخص‌تر دنبال کنند . نقش فواد رضا پور در این برنامه‌ی جمعی بسیار پر رنگ و مهم بود . هیئت اجرایی در سال 1390 رسما تولد یافت و مقدمات صعود هفتم را با رای گیری انجام شده فراهم آوردند و اکنون در نخستین صعودی که همدانی‌ها راهش را ترسیم کرده‌اند به خرپاپ می‌رویم تا آینده‌ی صعود قلم یک گام دیگر روشن شود .

 

 

از وبلاگ رامیار: http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک