کلاغ ها


+ صعودکننده ی 73 ساله اورست احساس پیری می کند!!

مسن ترین بانوی فاتح اورست عاقبت اعتراف کرد که هنگام صعود به اورست در هفته گذشته احساس پیری کرده . تامائه واتانابه ۷۳ ساله ده سال پیش نیز این رکورد را از آن خود ساخته بود .او در سال ۲۰۰۵ در اثر تصادف دچار شکستگی استخوان پشت شده بود و واهمه داشت که هرگز قادر به کوهنوردی نباشد. وی هنگام برگشت به کاتماندو در جمع خبرنگاران گفت هنگام صعود احساس کردم ضعیف هستم و نیروی کافی ندارم . حالا همه چیز فرق کرده و  من احساس پیری می کنم .

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  یک پیشنهاد :  گل کوه را می توان در حال حاضر یکی از بهترین وبلاگ‌های حوزه‌ی کوه و کوه‌نوردی به شمار آورد . پیشنهاد می‌کنیم نام این وبلاگ را در فهرست  دیدارهای روزانه‌ی خود قرار دهید .

 

یک فلاش بک :  صعود اورست دیگر یک حماسه نیست! کلاغ‌ها 15 بهمن 83 در این باره نوشته بود :   " ... آیا واقعا اطمینان دارید که صعود قله اورست هــــــــنوز هم می‌تواند یک حماسه باشد؟  آنچه در ادامه و در باره صعود اورست می‌نویسم نظرات نویسنده‌ی کم سواد و کم دانش و  ـ قطعا با اغراض شخصی ـ وبلاگ کلاغ‌ها نیست ، آنها را ادموند هیلاری می‌گوید . او را که لابد می‌شناسید ؟  در مصاحبه با خبرنگار مجله‌ی معتبر اشپیگل و در پاسخ سوالی پیرامون صعود های اخیر به اورست می‌گوید :  با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ( کوه ۳۲ ) شما می‌گویید حماسه ، هیلاری می‌گوید هیچ است. شما می‌گویید حماسه ، رینهولد مسنر می‌گوید تباهی است. بخوانید :  پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ( کوه ۳۴ ) و یا ... آن کوه‌نورد دیگر آلاسکایی ... که در ۳۰ ماه می ۲۰۰۳ و در تمام مدت صعود گیتارش را بر دوش داشت و پس از صعود نیز برای کوه‌نوردان گیتار نواخت تا به همه‌‌گان ثابت کند که صعود اورست دیگر یک حماسه نیست ... "

 

یک فلاش فوروارد : به امید دیدار تمامی دوستان در خرپاپ کردستان!

 

 

  

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک