کلاغ ها


+ دندان‌هایی که پای علم‌کوه تیز شده‌اند

 

هزینه‌ی ورود گردشگران به علم‌کوه کجا صرف می‌شود؟  ... 

«هزینه‌ی ورودی «علم‌کوه» برای هر گردشگر و کوه نورد خارجی 30 دلار است،‌ با این حال خبری از خدماتی که باید داده شود، نیست. پناهگاه کوه نوردان کثیف است، زباله‌ها جمع نشده‌اند و سرویس‌های بهداشتی نیز یا طوفان‌زده و خراب‌اند یا درشان بسته است.»

این‌ها بخشی از اظهارات «سلیم شالوم» مربی کوه نوردی و راهنمای کوه نوردان است که اکنون هدایت 9 گردشگر و کوه نورد آلمانی را در علم‌کوه برعهده دارد.

این گردشگران آلمانی که یک راهنمای کوه نورد از آلمان و یک راهنمای تور ایرانی آن‌ها را در این سفر همراهی می‌کنند، قرار است پس از علم‌کوه به دماوند صعود کنند و سپس سفر در ایران را با گشتن در اصفهان و شیراز ادامه دهند. برنامه‌ی آن‌ها توسط یک شرکت گردشگری معروف آلمانی که تورهای کوه نوردی را اجرا می‌کند و هدف آن، بیشتر صعود به قله‌های بلند است، برنامه‌ریزی شده است.

شالوم درباره‌ی وضعیتی که در علم‌کوه با آن مواجه شده‌اند، توضیح داد: فدراسیون کوه نوردی این هزینه‌ی ورودی را در کوه‌هایی مانند علم‌کوه و دماوند فقط از خارجی‌ها می‌گیرد و در حالی که این کوه نوردان و گردشگران انتظار دارند به ازای پرداخت این پول، خدماتی دریافت کنند، هیچ خدماتی به آن‌ها داده نمی‌شود.

او ادامه داد: یک خارجی 450 یورو می‌دهد تا به ایران سفر کند و وقتی به کوه می‌آید، توقع دارد خدمات خوبی بگیرد. این مربی کوه نوردی سپس به شرایط علم‌کوه اشاره کرد و گفت: این منطقه، کثیف است و زباله‌ها در مسیر حرکت کوه نوردان ریخته شده‌اند. ‌اگر فدراسیون پولی بدهد، آخر فصل تعدادی قاطر بالا می‌فرستند که زباله‌ها را پایین کوه بیاورند. علاوه بر این، علم‌کوه دو سرویس بهداشتی دارد که یکی را طوفان خراب کرده و دیگری هم درش بسته است. این شرایط در حالی است که گردشگران و کوه نوردان خارجی باید 30 دلار ورودی بدهند.

شالوم اظهار کرد: فدراسیون کوه نوردی خدمات خوبی نمی‌دهد. سال گذشته در این منطقه سیل آمد و تعدادی از پل‌ها خراب شدند و هنوز برخی از آن‌ها تعمیر نشده‌اند. به همین دلیل، عبور برای کوه نوردان و گردشگران سخت‌ شده است، بویژه آن‌که در گروه 9 نفره‌ی ما، چند نفر بیشتر از 70 سال سن دارند و عبور آن‌ها از این پل‌ها خیلی نگران‌کننده بود.

این مربی کوه نوردی به مشکلاتی که باربرهای محلی برای کوه نوردان و گردشگران ایجاد می‌کنند، اشاره و بیان کرد: ‌باربرهای محلی هر قیمتی که بخواهند از کوه نوردان می‌گیرند، چون می‌دانند ما برای حمل وسایل‌مان به آن‌ها و قاطرهای‌شان وابسته هستیم و اصلا کوتاه نمی‌آیند. به همین دلیل، ما مجبور شدیم برای یک ساعت اضافه راه، حدود 700هزار تومان به باربرها بدهیم که دست آخر هم تا یک مسیری بیشتر نیامدند.

او همچنین افزود: این مشکل در کوه دماوند هم وجود دارد، باربرهای محلی هر قیمتی که بخواهند به کوه نوردان و گردشگران خارجی می‌دهند، مثلا آن‌ها که برای حمل یک کوله‌پشتی 18 کیلوگرمی 25هزار تومان می‌گیرند، از یک خارجی 100 تا 150هزار تومان برای حمل همین کوله طلب می‌کنند .

 

گزارشی از ایسنا

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک