کلاغ ها


+ کویر لوت، درختان کهن‌سال و قله دماوند اولویت‌های ثبت جهانی‌اند

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اعلام کرد: سه پرونده‌ی جدید برای ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو آماده می‌شوند.

مسعود علویان‌صدر بیان کرد: براساس تصمیم‌گیری اخیر شورای سیاست‌گذاری ثبت، سه پرونده در حوزه‌ی میراث طبیعی برای ثبت جهانی در نظر گرفته شده‌اند که به ترتیب اولویت عبارتند از کویر لوت، چهار درخت کهن‌سال مانند سرو ابرقو و همچنین قله‌ی دماوند.

او ادامه داد: دو نفر از اعضای شورای سیاست‌گذاری ثبت دارای تخصص میراث طبیعی هستند که فهرستی را شامل 150 اثر شاخص در حوزه‌ی میراث طبیعی تهیه کرده‌اند. این فهرست در صورت تأیید در کمیته‌ی تخصصی به‌عنوان فهرست موقت، به یونسکو فرستاده می‌شود. علویان‌صدر در پاسخ به این‌که گنبد‌های نمکی ایران که به‌عنوان آثاری شاخص از سوی کارشناسان یونسکو معرفی شده‌اند، آیا قرار است اقدامی برای ثبت آن‌ها انجام شود؟ گفت: اگر اشتباه نکنم این گنبد‌ها در فهرست تهیه‌شده وجود دارند، ولی ممکن است مسیر ثبت آن مانند ژئوپارک‌ها از طریق دیگری دنبال شود و سازمان‌های دیگری بتوانند آن‌ها را ثبت کنند. با این حال، این موضوع را پیگیری می‌کنم، ولی در حال حاضر اولویت ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو همان سه پرونده‌ی اعلام شده است.

پیش از این، سازمان زمین‌شناسی کشور که سابقه‌ی ثبت جهانی ژئوپارک قشم را دارد، برای پیگیری ثبت جهانی گنبدهای نمکی ایران اعلام آمادگی کرده بود. ضمن آن‌که اداره کل طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم برای پیگیری این موضوع ابراز تمایل کرده بود.

ایسنا

عکس از فرامرز نصیری

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک