کلاغ ها


+ اندازه گیری ضخامت یخ در یخچال های علم کوه

 

ضخامت و حجم یخ انباشته شده در یخچال­های منطقه علم کوه توسط کارشناسان پژوهشکده منابع آب موسسه تحقیقات آب و با همکاری فدراسیون کوه نوردی اندازه­گیری شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب ، ' مرتضی افتخاری ' مدیر پژوهشکده منابع آب موسسه تحقیقات آب در این مورد گفت : در این اندازه‌گیری عمق و ضخامت پوشش‌های برفی، یخی و سنگی یخچال‌های علم‌چال،‌ پاتخت و تخت سلیمان با استفاده از روش‌های راداری زمینی مورد مطالعه قرار گرفت.

همچنین ' نعمت الله کریمی ' مسئول عملیات میدانی این اندازه گیری گفت: اندازه­گیری ضخامت و حجم یخ­های انباشته شده در یخچال­ها از مهمترین مولفه­های آن­ها است زیرا آگاهی از این ضخامت ها  محققان را در انجام تحقیقات گوناگونی همانند مدل­سازی وضعیت و رفتار یخچال­ها، پیش­بینی وضعیت یخچال­ها با توجه به تغییرات سالانه آب و هوا، پیش­بینی آینده یخچال­ها با توجه به روند تغییرات اقلیم و همچنین تعیین بیلان سالانه یخچال­ها کمک می کند .

وی اظهار داشت: برای نخستین بار است که مطالعاتی در زمینه اندازه­گیری ضخامت و حجم یخچال­های طبیعی در سطح کشور انجام می شود . این مطالعات با توجه به مشکلات و شرایط دشوار مناطق یخچالی، با برنامه­ریزی دقیق و تلاش­های مستمر مسئولان و کارشناسان این حوزه انجام شد.

ایرنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک