کلاغ ها


+ ابهام در صعود ماکالو؟!

"اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد .

 

_ تصاویر ارسالی " حسین مقدم " و " محمود هاشمی "  که در سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی ایران منتشر شده است متاسفانه _ و فعلا _ فاقد هرگونه دلیل قانع کننده برای اثبات صعود نهایی می‌باشد. مقایسه‌ای ساده با تصاویر و فیلم‌هایی که در حال حاضر در  سایت‌های معتبر از صعود قله‌ی ماکالو وجود دارد به روشنی می‌تواند نشان دهنده‌ی کافی نبودن دلایل این دو کوه‌نورد ایرانی برای اثبات صعود باشد.

 

_  تصاویر و فیلم‌های صعود ماکالو  در یوتیوب و دیگر سایت‌های معتبر جهانی:

 

این فیلم : http://himalman.wordpress.com/2009/02/15/makalu-summit-winter-expedition-200809

 

و تصاویر گویای این فیلم در یوتیوب از مراحل پایانی صعود : http://www.youtube.com/watch?v=6CQ8T2HXJKk&feature=endscreen&NR=1

 

 

_ و عکسی که از صعود کوه‌نوردان  ایرانی با عنوان " بر فراز ماکالو " در سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی ایران منتشر شده است:

به محمود هاشمی و حسین مقدم

با سلام و احترام

دوستان عزیز و گرامی! چرا و بنا به چه منطقی باید بپذیریم که این عکس مبهم که در کادری بسته گرفته شده ، نشان دهنده ی آخرین ارتفاع قله‌ی ماکالو و دلیل اثبات صعود نهایی شما می‌باشد؟ آیا تائیدی از سوی کوه نوردان دیگر و در سایت های معتبر جهانی برای صعود شما وجود دارد؟ آیا صعود شما از سوی شرپاهای همراه تائید و گواهی صعود برایتان صادر شده است؟

لذا و با  توجه به اهمیت موضوع در کوه‌نوردی کشورمان، شایسته است در صورت موجود بودن تصاویر بهتر یا فیلم‌های مرحله‌ی نهایی صعودتان ، هر چه سریع تر نسبت به انتشار رسمی آنان اقدام نمائید.  پذیرفتن تک عکس فعلی به عنوان "بر فراز ماکالو‌" براستی کار دشواری به شمار می آید. 

 

 

_ و مقایسه کنید عکسی را که از  مسیر پایانی و آخرین مترها برای صعود ماکالو در یک سایت  اینترنتی منتشر شده با عکس رضا زارعی از صعود ماکالو در سایت   flickr  که در بخش کامنتینگ همین پست برای اثبات صعود مورد استناد قرار گرفته است :

 

http://www.jagged-globe.co.uk/news/reports_list.html?id=227

 

 

http://www.flickr.com/photos/reza-zarei/1145863/in/photostream

 

 رضا زارعی در کتاب " ماکالو هیولای سیاه "  اشاره کرده است که از موفقیت نهایی تیم فدراسیون بر فراز ماکالو فیلم برداری شده است . آیا می توان از مسئولان فدراسیون کوه نوردی  و به منظور رفع ابهامات موجود درخواست انتشار فیلم مرحله پایانی این صعود را داشت؟

 

 کادر به شدت محدود و بسته ی  عکس برش خورده ی بالا ( آلبوم رضا زارعی در سایت فیلکر ) قرار است مدرک اثبات موفقیت  و راوی اولین صعود ایرانیان ( تیم فدراسیون ) به قله ی ماکالو باشد. آیا حق داریم و اجازه داریم نسبت به این صعود دچار تردید شویم و از مدیران و مسئولان فعلی فدراسیون کوه نوردی درخواست انتشار مدارک و اسناد قابل قبول تری را داشته باشیم؟

 

 

پی نوشت:

1_ پست منتشر شده توسط رامیار را که به ابهام در صعود ماکالو پرداخته است را نیز در وبلاگ کوهستان ببینید.

2_  از انتشار خبر صعود مهدی عمیدی به قله ی دائولاگیری در حدود  یک ماه  می‌گذرد . چرا تاکنون هیچ گونه عکسی از این صعود برای افکار عمومی منتشر نشده است؟

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک