کلاغ ها


+ همخانه ها: آیا صعود برج بی نام ترانگو یک افتخارملی است؟

به نقل از وبلاگ همخانه ها:

 

 

با احترام به آقای فرامرز نصیری و سپاس از شهامت مدنی او که " پرسش‌گری " و "‌واقع بینی" را در جامعه کوه‌نوردی کشور نهادینه کرد .

برج بی‌نام ترانگو توسط دیواره‌نوردان پرانگیزه ایرانی صعود شد. این صعود با شور و شعف بسیار زیاد کوه‌نوردان کشور مواجه گردید و عده‌ای نیز آنرا با عناوینی مثل شرف و غیرت و ... و ... و ... و افتخار ملی ستودند. بدون تردید کار دیواره‌نوردان ما بسیار با ارزش است اما آیا صعود برج بی‌نام ترانگو واقعاً یک افتخار ملی است؟ برای پاسخ به این سئوال کافی است کلمه TRANGOیا عبارت TRAGO NAMELESS TOWERرا در GOOGLE جستجو کنیم ، ده‌ها صفحه از سایت‌های معتبر خواهد آمد. در این سایت‌ها از جمله می‌خوانیم : 

 

برج بی‌نام ترانگو اولین بار 36 سال پیش توسط کوه‌نوردان انگلیسی و برج بزرگ ترانگو اولین بار 35 سال پیش توسط کوه‌نوردان آمریکایی صعود شد. از آن زمان تا‌کنون مجموعه برج‌های ترانگو بارها و بارها توسط کوه‌نوردان کشورهای مختلف صعود شده است.

مسیری که دیواره‌نوردان ایرانی در تیرماه 1391 صعود کرده‌اند 25 سال پیش توسط کوه‌نوردان اسلوونیایی صعود شده است. شش سال پیش نیز دو کوه‌نورد مرد اسلوونیایی به اسامی Andrej Grmovsek  و  Silvo Karo برج بی‌نام ترانگو را در تاریخ 8 سپتامبر 2006 به شیوه آلپی و یک روزه صعود کردند. همچنین در همین ایام  سه کوه‌نورد زن اسلوونیایی ظرف سه روز از تاریخ 7 تا 9 سپتامبر 2006 این برج را به شیوه آلپی صعود کردند. این صعود‌ها صرفا نمونه‌هایی از صعودهای مکرر انجام شده برروی برج بی‌نام ترانگو می‌باشند.

توجه داشته باشیم صعودهای که در حال حاضر انجام می‌شوند به لحاظ توسعه تجهیزات و لوازم فنی ، پوشاک ، هواشناسی ، سیستم‌های ارتباطی و رسانه‌ای مطلقا قابل مقایسه با صعودهای انجام شده در 25 یا 36 سال پیش نیست . بعلاوه در سطح ملی ، کشوری مثل کشور اسلوونی در اشل کتاب‌های درسی دبیرستانی یک کشور میکروسکوپی است . جمعیت آن حدوداً 2 میلیون نفر و مساحت آن حدودا 20 هزار کیلومتر مربع است . به عبارت دیگر اسلوونی به لحاظ جمعیت یک چهلم ایران و به لحاظ مساحت یک هشتاد و سوم ایران است . آنها نه تاریخ ما را دارند و نه جغرافیای مارا و نه چاه‌های نفت ما را و شاید هم به همین دلایل ادعاهای ما را هم ندارند . بدین ترتیب کاملاً واضح است که هیچ شاخ غولی شکسته نشده ، برج بی‌نام ترانگو یک عارضه زیبای طبیعی است که 36 سال پیش توسط کوه‌نوردان انگلیسی و سپس بارها توسط کوه‌نوردان زن و مرد کشورهای مختلف  صعود شده است . از برج عاج پایین بیاییم و برج بی نام ترانگو و صعودش را همان‌گونه که هست ببینیم .

http://en.wikipedia.org/wiki/Trango_Towers

/http://www.climbing.com/news/hotflashes/nameless06

http://www.climbandmore.com/climbing,248,0,1,news.html

Aleksandra Voglar, Tina Di Batista, and Tanja Grmovsek after their alpine-style ascent of Nameless Tower.
Photos courtesy of Andrej Grmovsek

 

 

از وبلاگ همخانه ها : http://hamkhaneha.blogfa.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک