کلاغ ها


+ تابستان، فصلی‌برای سفر

اولین مواجهه آدم‌ها در برابر عکسی شگفت از جاذبه‌های طبیعی ایران همواره این جمله بوده است: اینجا ایران است؟ همین ناباوری درباره مناظر دیدنی از ایران نشان‌دهنده ناآگاهی اغلب کسانی است که در این سرزمین زندگی می‌کنند. ناآگاهی‌ای که اگر رفع شود می‌تواند مسافران ایرانی را به جای پاساژهای دبی و دوحه و البته استانبول روانه دشت‌ها و جاده‌های ایران کند.

«هفتمین کشور پرجاذبه جهان از نگاه یونسکو، پنجمین کشور از لحاظ جاذبه‌های طبیعی.» این حقایق درباره کشوری است که نامش این روزها کمتر به این بهانه در رسانه‌های جهان برده می‌شود. اما این تبلیغات سوء تاثیری در آنچه در ایران می‌گذرد، ندارد. مهم این است که با تبلیغات شیطنت‌آمیز بیگانگان هیچ‌گاه دشت‌های دامنه البرز زرد و پژمرده نمی‌شوند، کوه‌های مسیر زنجان ـ تبریز طراوت و رنگارنگی‌شان را از دست نمی‌دهند و آب‌های آبی خلیج فارس رنگی دیگر به خود نمی‌گیرند، ایران هفتمین کشور پرجاذبه جهان باقی می‌ماند و طبیعت بکر ایران همچنان دل بسیاری از دوستدارانش را برده است.

گردشگری طبیعی گونه‌ای از این گردشگری است که اهالی سفر ایران زمین را بخوبی می‌تواند سیراب کند. وجود دریاچه‌های فراوان، آبشارهای گوناگون و جاده‌های شگفت در این سرزمین تنها قسمتی از وسوسه‌ای است که مسافران می‌توانند به بهانه آن راهی گشت و گذار شوند.

فصل تابستان به واسطه گرم شدن هوا شاید بهترین زمان برای گردشگری طبیعی باشد. یکی از معمول‌ترین راه‌های این نوع از گردشگری هم کوه نوردی است. وجود رشته‌ کوه‌های متعدد و شگفت و قله‌ها و دامنه‌های فراوان این سرزمین به تعداد گروه‌های کوه نوردی افزوده است و خیلی‌ها را دیوانه آرامش کوهستان و وهم سراسر پاک این مناطق کرده است...

 

گزارشی از میثم اسماعیلی در جام جم

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک