کلاغ ها


+ سیگنال‌های فراموشی به طرف علم‌کوه !

 

حدود دوماه پیش به‌دنبال اعتراض جمعی از راهنمایان کوهستان تورهای خارجی نسبت به وضعیت پناهگاه و پل‌های علم‌کوه، استاندار مازندران تصمیم گرفت از این منطقه بازدید و به وضع آن رسیدگی کند، حتا مدیرکل اداره‌ی طبیعت‌گردی هم در نامه‌ای از مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری مازندران خواست، پیگیر ماجرا باشد؛ ولی گویا تا امروز از رسیدگی و پیگیری خبری نشده است.

 خردادماه امسال پس از آن‌که عده‌ای از گردشگران و کوه نوردان آلمانی در حال صعود به قله‌ی علم‌کوه بودند، با خرابی پل‌ها و وضع نامناسب پناهگاه مواجه شدند، برای همین راهنمایان آن‌ها معترض شدند که وقتی خارجی‌ها مبلغی را به‌عنوان حق ورودی به این قله می‌پردازند، انتظار دریافت خدمات را هم دارند.

 اما علی فرضی ـ مسؤول پناهگاه‌های منطقه‌ی کلاردشت ـ در پاسخ به این اعتراض‌ها گفته بود: تمام پولی را که از خارجی‌ها به‌عنوان حق ورودی می‌گیرند، حدود دو تا سه میلیون تومان می‌شود که آن هم فقط کفاف جمع‌آوری زباله‌های علم‌کوه را می‌دهد که اتفاقا بیشتر آن‌ها را کوه نوردان و نه گردشگران و کوه‌رو‌ها ریخته‌اند.

 او هم چنین یادآوری کرده بود که پل وَنداربُن، همان پلی که در مسیر کوه نوردان حرفه‌یی قرار دارد، از تیرماه خراب شده است و قرار بود استاندار از آن منطقه دیدن و به آن رسیدگی کند؛ اما مثل این‌که تا امروز خبری از بازدید و رسیدگی استاندارد نشده است.

 مسؤول پناهگاه‌های منطقه‌ی کلاردشت ادامه داد: تا حالا کوه نوردان و گردشگران زیادی از این مسیر آمده و با مشکل مواجه شده‌اند. چند وقت پیش 24 کوه نورد مشهدی به‌خاطر بالا آمدن آب و خراب شدن پل، گرفتار شدند و ما با هزینه‌ی فدراسیون، لودری را اجاره کردیم تا مسیر را باز کنیم تا آن‌ها عبور کنند.

 فرضی همچنین بیان کرد: ما با این اعتباری که داریم اصلا نمی‌توانیم جاده و پل بسازیم، هرچند فدراسیون همیشه برای همراهی کوه نوردان، کارهایی را انجام می‌دهد، مثلا در «تنگه گلو» در مسیر حصارچال که در سال، شش‌هزار نفر گردشگر و کوه‌رو دارد، سه پل جدید ساخته است؛ ولی مسیرهای صعود حرفه‌یی هنوز مشکل دارند...

 

ایسنا

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٤ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک