کلاغ ها


+ کاش پوسترهای گردشگری بماند

«میدان...» می‌نشینی توی تاکسی و سر می‌چسبانی به شیشه و تهران خلوت و رویایی را تماشا می‌کنی و یاد آبشار شوی لرستان می‌افتی، یاد قلعه رودخان گیلان، ساحل مازندران، دریاچه زریوار کردستان، آبشارهای شوشتر خوزستان، آرامگاه حافظ و سعدی فارس، بیستون کرمانشاه، مسجد جامع اصفهان و.... دلت هوس سفر می‌کند و بی‌تاب رفتن می‌شوی .

 

چرا یادشان می‌افتی؟ شاید به خاطر پوسترهاست؛ پوسترهایی بزرگ از جاذبه‌های گردشگری کشورمان با رنگ‌هایی شاد و زنده که بسرعت از پشت شیشه می‌گذرد و هر کدام به بیننده نهیب می‌زند «چرا هنوز مرا ندیده‌ای؟»

پوسترها را به مناسبت اجلاس نم در حاشیه بزرگراه‌ها و خیابان‌ها نصب کرده‌اند که یاد تهرانی‌ها بیندازند نباید تعطیلات‌شان را در خانه بگذرانند یا شاید هم برای سران اجلاس است که حتی در گذر سریع‌شان از خیابان‌های پایتخت، از پشت شیشه دودی خودروهای تشریفاتی، گوشه ناچیزی از جاذبه‌های گردشگری ایران را در حافظه تصویری‌شان بگنجانند.

مسئولان گردشگری موفق شده‌اند، تبلیغات گردشگری کار خودش را کرده است؛ تهرانی‌ها تعطیلات را در چاردیواری خانه‌هایشان نگذرانده‌اند و خلوتی خیابان‌های تهران و شلوغی جاده‌ها در چند روز گذشته گواه این ادعاست.

وسوسه سفر فقط مخصوص تهرانی‌ها نبوده است و تبلیغات گسترده گردشگری، نمایشگاه برج میلاد و حتی همین پوسترها، انگیزه‌ای برای وزرا و هیات‌های کارشناسی مهمان اجلاس غیرمتعهدها شده تا چهاردهم شهریور برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری در ایران بمانند.

حالا دیگر به همه مسوولان گردشگری ثابت شده است که تبلیغات گردشگری چه داخلی و چه خارجی اگر در سطح وسیعی صورت گیرد، حتما بر مخاطبان تاثیر می‌گذارد و حتی در صورتی که بلافاصله به سفر ترغیب‌شان نکند، به هر حال وسوسه دل سپردن به جاده را در آنها بیدار می‌کند و همین تجربه موفق می‌تواند الگویی باشد برای متولیان صنعت گردشگری که در همه فصل‌های سال، جاذبه‌های گردشگری مناسب بازدید را در قالب همین پوسترها و نمایشگاه‌های فصلی به مخاطبان معرفی کنند و به این ترتیب رویای «همه زمانی کردن» و «همه مکانی کردن» سفر را در کشور محقق کنند.

 

مریم یوشی‌زاده

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک