کلاغ ها


+ کدام کوه نوردی دولتی؟! کدام کوه نوردی مستقل؟!

مسائل و اتفاقات برنامه‌ی نانگاپاربات باشگاه دماوند و رویدادهای پس از آن موجب گردید که این وبلاگ در نگاه خود به مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران و تقسیم‌بندی آن به دو بخش دولتی و مستقل تجدید نظر کند و در حال حاضر این مرزبندی را برای بیان واقعیت‌های ورزش کوه در کشورمان بی‌فایده و فاقد بنیان‌های قوی و قابل استناد بداند.

 

_ تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل بی‌پایه و اساس است چرا که هنوز و در هیچ کجا به لحاظ تئوریک " تعریف "‌ی جامع و مبتنی بر واقعیت‌های موجود کوه‌نوردی ایران و همچنین مورد قبول همه‌گان(اکثریت) برای آن وجود ندارد و هر کس بنا به منافع و مصلحت‌های شخصی و جناحی و باشگاهی و ... تصویر و تصوری از آن را به جامعه ارائه می‌دهد. فقدان معیار‌های مشخص می تواند به تنهایی برای بی‌پایه و اساس بودن این نوع مرزبندی کفایت کند.

 

_ با نگاهی به واقعیت‌های امروز جامعه‌ی ما، کاربرد واژه‌هایی مانند "دولتی"  و  "مستقل" با توجه به بار و دلالت‌های معنایی خاص و مشخصی که یافته است به شکلی ناخودآگاه و ناخواسته مولد "ارزش‌ها و ضد ارزش"‌هایی می‌شود که به موجب آن و در مثال، هر چیز دولتی را قطعا و بی چون چرا باید مردود و باطل دانست و از طرف دیگر هر چیز مستقل، لاجرم و بی‌چون و چرا عین حق و حقیقت بوده و حمایت و پشتیبانی از آن ضرورتی انکار ناپذیر است!! اما، آیا چنین چیزی براستی می‌تواند بیانگر همه‌ی واقعیت‌های زنده‌گی و روزگار ما باشد؟!   این وبلاگ تصمیم گرفته است در نگاه و تحلیل خود از ورزش کوه در ایران و در جوهر نقدها و نوشته‌های خود در باره‌ی انجمن ، فدراسیون ، گروه‌ها و باشگاه ها و افراد و ... رعایت عدالت و انصاف را بیش از و مهم‌تر از هر چیز دیگری در مرکز توجه قرار دهد. این وبلاگ برای دست یابی به حقیقت مسایل و رویدادها در کوه‌نوردی ایران به هیچ عنوان و به هیچ عنوان با کلی‌گوئی، با تهییج احساسات، با موج‌های ساخته‌گی، با شعار ، با شایعه و با دروغ و توهین و تهمت و تخریب شخصیتی و پرونده سازی برای رسیدن به مقصود همراهی نخواهد داشت.

 

_ تقسیم کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل در شرایطی که تعریف و معیارهای مشخصی برای شناسائی و مواجهه با آن وجود ندارد در عمل حاوی چه نتایج و مشکلاتی خواهد بود؟ به چه کسی باید بگوییم کوه‌نورد مستقل و چه کسی را باید کوه‌نورد دولتی بدانیم؟  در مثال بد نیست نگاهی به وب سایت هیئت کوه نوردی استان تهران داشته باشیم. این تشکیلات در همان صفحه‌ی اول سایت، خود را نماینده و جانشین فدراسیون کوه‌نوردی ایران معرفی کرده است. به عبارتی: پیش‌برنده و بازوی اجرایی خط مشی و سیاست‌های فدراسیون! حالا پرسشی که بوجود می‌آید این است: کوه‌نوردانی که با این نهاد همکاری می‌کنند و در این نهاد دارای پست و مسئولیت هستند را باید دولتی بدانیم یا مستقل؟ این لینک را هم ببینید تا بتوانیم درک روشن‌تری نسبت به موضوع بحث خود داشته باشیم. اسامی همکاران و مسئولین این نهاد در سال 90 !  آقای کیومرث بابازاده که عضو هیئت رئیسه هیئت کوه‌نوردی استان تهران است و در ضمن سابقه‌ی نزدیک به چهار سال همکاری و مسئولیت در فدراسیون کوه‌نوردی را هم دارد کوه‌نورد مستقل است یا دولتی؟ محمدرضا کفاش، هادی آبادی‌خواه، عباس علی‌نژاد و پرستو ابریشمی چطور؟ مستقل هستند یا دولتی؟ و همچنین، عبداله اشتری و فرنوش رئیسی که برخلاف نام‌های قبلی گویا عضو هیچ باشگاه و گروه کوه‌نوردی نیستند اما دارای مسئولیت در هیئت کوه‌نوردی استان تهران به عنوان نماینده و جانشین فدراسیون می‌باشند ، چطور؟ در جبهه‌ی مستقل قرارشان دهیم یا در جرگه‌ی دولتی‌ها؟

 

_ وظیفه و مسئولیت واقعیت عینی و شکل عملی بخشیدن به  افکار و ایده‌های عناصر مرکزی و تصمیمات تصمیم‌گیرنده‌های اصلی در فدراسیون کوه‌نوردی (هیئت رئیسه) و به عبارت ساده‌تر سیاست‌ها و خط مشی این نهاد در صحنه‌ی کوه‌نوردی ایران را در تمام این سال‌ها بازوهای اجرایی ، شاخه‌ها ، زیرمجموعه‌ها و همکارانی بر عهده داشته‌اند که یا از اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی نام آشنا و مطرح کشور بوده‌اند(به طور عمده دو باشگاه بزرگ دماوند و آرش) یا با همان نگاه قبلی کوه‌نورد آزاد و مستقل شمرده می‌شدند: علی پارسایی، همایون بختیاری، کیومرث بابازاده، رضا زارعی، مرحوم فرشادخلیلی و سپیده جوادیان (همسر ایشان) ، امیرحسین جابرانصاری، پرستو ابریشمی، شیوا فارسی، سعید شجاعی و ... شخصیت‌هایی بسیار نام آشنا و قابل احترام در مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران!  گذشته از پرسش اساسی و استراتژیک(!) اینکه چرا و به چه دلیل در تمام طول این سال‌ها فدراسیون کوه‌نوردی برای پیاده کردن اهداف و سیاست‌های خود در جامعه‌ی کوه‌نوردی ، هیچ‌گاه و هیچ‌گاه با مشکل همکاری از سوی کوه‌نوردان عضو گروه‌ها و باشگاه‌هایی مانند دماوند و آرش و یا کوه‌نوردان منفرد روبرو نبوده است ؟ می خواهیم بدانیم با نگاه تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل و با آن ارزش‌ها و ضد ارزش‌هایی که در بطن خود نهان دارد، قرار است چه نگاه و چگونه قضاوتی نسبت به نقش و جایگاه و عملکرد این نام‌ها در ورزش کوه کشورمان داشته باشیم؟ و آیا براستی اطمینان و تضمینی برای رعایت عدالت و انصاف در چنین نگاهی و چنین قضاوتی وجود دارد؟  

 

_ همچنان‌که ‌ سابقه و آرشیو کاملا موجود این وبلاگ نشان می دهد، همواره کوشش نموده‌ایم در ارائه و انتشار نقد و نظر پیرامون مسایل و جنبه‌های گوناگون کوه‌نوردی ایران از هر گونه نگاه جانبدارانه و آمیخته با تعصب بری باشیم. اکنون نیز با تجدیدنظر در کاربرد ارزش‌ها و ضدارزش‌هایی تعریف نشده و فاقد معیار مانند مستقل و دولتی و مردود شمردن نگاه ابزاری فعلی به آن ، برای حفظ یگانه ابزار شریف و انسانی به جامانده یعنی " رعایت عدالت و انصاف برای دست‌یابی به حقیقت " در دستان کوچک این وبلاگ کوچک تلاش خواهیم کرد!

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک