کلاغ ها


+ وبلاگ ماگما : یک گله و چند پرسش از انجمن کوه نوردان !

 

چند وقتی بود به همراه دوست خوبمان علی رضا گوهری که ایده تاسیس موزه کوه‌نوردی شهرستان همدان را مطرح کرده بودند بر سر چگونگی تاسیس این موزه و پتانسیلی که در شهرستان همدان برای تاسیس این مکان وجود دارند بحث و پیگیری داشتیم .

همان طور که مستحضرید شهر همدان در بسیاری از زمینه های کوه‌نوردی در ایران جز اولین ها بوده و یادگاری که از این دوران باقی مانده به نوعی میراث کوه‌نوردی این شهر محسوب می گردد و متعلق به همه ساکنان این دیار است .

یکی از بزرگ‌ترین این میراث ، لوازم کوه‌نوردی بود که محمد جعفر اسدی پیشکسوت هیمالیا‌نوردی کشور در نخستین صعود ایرانیان به هیمالیا از قله ماناسلو به یادگار نگاه داشته بود . و یکی از نقاط عطف ما برای موزه پیشنهادی همین وسایل بود!

چندی پیش مطلع شدیم که دو نفر از اعضای انجمن کوه نوردان ایران با آقای اسدی ارتباط برقرار کرده و به اسم قرار دادن در موزه ، این وسایل را از آقای اسدی تحویل گرفته و از حسن نیت ایشان سو استفاده کرده و این وسایل را با خود به تهران برده اند.

طبق گفته خود آقای اسدی ، ایشان یک وانت بار از وسایل خود را که شامل البسه و ابزار و ... بوده است و همگی از نخستین برنامه هیمالیا‌نوردی ایران زمین در ماناسلو به یادگار مانده را در اختیار این دو شخص گذاشته اند!

 

 

حال چند پرسش از انجمن کوه نوردان :

- داستان  موزه تا چه حد واقعیت دارد و آیا اصلا حقیقتی در کار هست یا نه ؟! 

- این اشخاص چه کسانی بوده و آیا رسیدی در قبال تحویل این ابزار وجود دارد یا خیر ؟

- تحویل این وسایل به انجمن به صورت امانت بوده و اگر جواب مثبت است تا چه زمانی ؟

- این وسایل هم اکنون در کجا نگهداری می شوند ؟

- موزه فوق‌الذکر در کجا و چه زمانی برای عموم قابل بازدید خواهد بود‌؟

-  چه تضمینی وجود دارد که این وسایل مانند کتاب ارزشمند  فریدون اسماعیل زاده  که توسط دوستان تهرانی به بهانه چاپ به تهران برده شد و هرگز خبری از آن نشد به سرنوشتی نامعلوم دچار نشود؟!

- با توجه به تعلیق فعالیت های انجمن و در صورت تمدید آن یا حتی لغو مجوز انجمن تکلیف این وسایل چه خواهد بود؟

- چرا این وسایل بصورت پنهانی از ایشان امانت گرفته شده و هیچ مکاتبه رسمی با کمیته پیشکسوتان همدان صورت نگرفته است؟!

- آیا افکار عمومی کوه نوردان همدان در این زمینه مورد توجه قرار داده شده یا خیر؟

 

از انجمن کوه‌نوردان انتظار پاسخ گویی صریح و روشن به سوالات بالا را دارم. 

 

 

 

از وبلاگ ماگما : http://www.magma.blogfa.com

 

 

 

اقدام برای تاسیس یک موزه کوه‌نوردی از سوی نهادی مانند انجمن کوه‌نوردان و جمع‌آوری وسایل و تجهیزات پیش‌کسوتان معمولا با انتشار یک فراخوان و اطلاع‌رسانی عمومی انجام می شود. تا کنون از سوی انجمن کوه‌نوردان هیچ اطلاعی مبنی بر ایجاد موزه کوه‌نوردی منتشر نشده است.

 

از عباس ثابتیان به عنوان رئیس هیئت‌مدیره انجمن انتظار داریم ضمن پی‌گیری موضوع، نتیجه را به اطلاع دوستان همدانی برساند . آن دو نفر که به نام انجمن وسایل آقای اسدی را گرفته اند چه کسانی بوده‌اند ؟ آیا ماموریتی از سوی هیئت‌مدیره داشته اند یا اقدامی خودسرانه بوده است؟

 

مانند دوست عزیزمان فواد رضا پور ، این موضوع را پی گیری خواهیم کرد.

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ ; شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک